Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
blair
26.12.2009 13:50

Ochrona Blaira kosztuje 6 milionów funtów rocznie

To więcej niż koszt bezpieczeństwa premiera Gordona Browna - podaje Daily Telegraph.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Roczny koszt osobistej ochrony byłego premiera W. Brytanii Tony Blaira sięga 6 milionów funtów szterlingów. To więcej niż kosztuje ochrona obecnego premiera Gordona Browna - podaje dziennik _ Daily Telegraph _.

Zapewnienie bezpieczeństwa Tony Blairowi kosztuje około 115 tysięcy funtów na tydzień, co przekłada się na ponad 16 tysięcy funtów dziennie. Czuwa nad nim co najmniej 20 funkcjonariuszy Scotland Yardu z komórki SO1, odpowiedzialnej za ochronę osobistą _ niekrólewskich VIP-ów _, z czego czterech pilnuje mu domu przez całą dobę. Dla porównania premier Brown ma 10 ochroniarzy.

Powodem wysokich kosztów jest to, że Blair regularnie jeździ za granicę w charakterze konsultanta banku JP Morgan, prywatnie jako płatny mówca, lub jako wysłannik tzw. kwartetu (USA, UE, Rosja, ONZ) na Bliski Wschód. Z ochrony korzysta też jego rodzina.

Koszt zapewnienia byłemu premierowi osobistej ochrony może wzrosnąć z początkiem 2010 roku, gdy będzie zeznawał przed komisją Johna Chilcota, badającą okoliczności brytyjskiego ataku na Irak w 2003 roku. Istnieje ryzyko, że stanie się celem ataku terrorystycznego.
Każdą zagraniczną podróż poprzedza wysłanie _ forpoczty _ Scotland Yardu w celu rozpoznania i oceny ryzyka. W dłuższych wyjazdach towarzyszy Blairowi kilka ekip tajnych funkcjonariuszy.

_ Daily Telegraph _ pisze, że na byłego premiera wywierana jest presja, by część kosztów ochrony wziął na siebie. Od czasu odejścia z urzędu w 2007 roku miał zarobić około 18 mln funtów. Policja jest pod presją oszczędności, ale nie ma prerogatyw do zawetowania wyjazdu ze względu na wysokie koszty, tylko ze względu na duże ryzyko.

Według _ Daily Telegraph _ powołującego się na źródło w rządowej biurokracji, faktyczne koszty ochrony osobistej Blaira okazały się trzy razy wyższe niż przewidywano.

Tagi: blair, ochrona, koszt, miliony funtów, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz