Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odwrócony VAT to dobry sposób na oszustów?

0
Podziel się

Na początku marca resort finansów ujawnił projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej.

Odwrócony VAT to dobry sposób na oszustów?
(bip.mf.gov.pl)
bEiCZkER

Niewykluczone, że na następnym posiedzeniu rząd przyjmie wniosek Polski o zgodę UE na wprowadzenie tzw. procedury odwróconego obciążenia VAT-em w przypadku obrotu niektórymi wyrobami stalowymi - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski (na zdj.).

Grabowski wziął udział w posiedzeniu senackich komisji gospodarki narodowej oraz budżetu i finansów publicznych. Mówił m.in. o możliwości wprowadzenia odwróconego VAT-u w handlu prętami stalowymi, co miałoby przeciwdziałać oszustwom podatkowym na tym rynku. Zgodnie z procedurą odwróconego VAT, to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. W połowie lutego Ministerstwo Finansów poinformowało, że jeszcze w tym roku - aby ukrócić nielegalny proceder - będzie możliwe przyjęcie takiego rozwiązania.

Grabowski poinformował we wtorek senatorów, że wprowadzenie odwróconego VAT-u reguluje unijna dyrektywa. _ Z tej możliwości polski ustawodawca skorzystał w 2011 r., wprowadzając odwrócone obciążenie VAT-em na złom _ - powiedział Grabowski. Dodał, że państwo UE może też wprowadzić odwrócony VAT w drodze derogacji - czyli odstępstwa od zasady obowiązującej w UE - przyznanej w celu ograniczenia nadużyć lub uproszczenia przepisów. _ Odwrócony VAT jest wykorzystywany jako jeden z środków walki z nadużyciami w systemie VAT, głównie związanymi z wyłudzeniami tzw. metodą karuzelową _ - powiedział wiceminister.

bEiCZkET

Zaznaczył, że MF zdecydowało się wystąpić do Brukseli na wprowadzenie w Polsce odwróconego obciążenia VAT-em na obrót niektórymi wyrobami stalowymi. Zaznaczył, że nie chodzi o _ wszystkie wyroby stalowe, ale też nie wyłącznie pręty stalowe _. Grabowski wyjaśnił, że nie może udzielić szczegółowych informacji na ten temat, bowiem wnioski derogacyjne są poufne. Teraz MF czeka na zgodę rządu, aby wystąpić z wnioskiem do Komisji Europejskiej.

_ Wniosek został przyjęty przez Komitet ds. Europejskich Rady Ministrów. Nie widziałem jeszcze programu na najbliższe posiedzenie Rady Ministrów, ale może tak się zdarzyć, że za tydzień Rada Ministrów taki wniosek przejmie. Wówczas minister finansów będzie mógł go przesłać do Brukseli _ - poinformował Grabowski.

Dodał, że po uzyskaniu opinii KE ws. wniosku, decyzję podejmie Rada Europejska. Grabowski powiedział, że nie zna przypadku, by po pozytywnej opinii Komisji dotyczącej wniosku o derogację, Rada nie zgodziła się na takie rozwiązanie.

Zdaniem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach, skupiającej podmioty zatrudniające ok. 22 tys. osób, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mechanizm odwróconego VAT-u skutecznie zapobiega przestępstwom podatkowym. W przedstawionym w ubiegłym tygodniu stanowisku Izba pozytywnie oceniła działania resortu finansów służące ukróceniu oszustw w handlu stalą.

bEiCZkEZ

Eksperci izby wskazali, że w 2012 r. ponad połowa zużywanych w kraju prętów zbrojeniowych mogła pochodzić z nielegalnego obrotu, wobec 35 proc. rok wcześniej. Według przedstawicieli Izby, polski rynek wyrobów stalowych _ stał się w ostatnich latach miejscem wyłudzeń podatku VAT w niebywałej skali _. Zjawisko to dotyczy głównie stali zbrojeniowej, jednak przedmiotem przestępstw są też - jak przypuszcza Izba - inne wyroby hutnicze, np. płaskie. Proceder polega m.in. na wyłudzaniu VAT-u dzięki fikcyjnemu obrotowi stalą wewnątrz UE oraz nieodprowadzaniu podatku przez znikające z rynku firmy-słupy. Przekłada się to na kilkusetmilionowe straty budżetu państwa.

Na początku marca 2013 r. resort finansów ujawnił projekt nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, który ma ograniczyć wyłudzenia VAT w handlu prętami stalowymi. Przewiduje on m.in. wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe firm handlujących paliwami, stalą, czy złotem, które nie odprowadzają VAT. Resort finansów proponuje w projekcie także skrócenie okresów rozliczeniowych VAT w tych branżach.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie "solidarna odpowiedzialność" za VAT? MF chce, by zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, których propozycje trafiły do konsultacji społecznych, weszły w życie 1 lipca 2013 r.
ABW zatrzymuje właścicieli firm. To wielki spisek Szacunkowa wartość wypranych przez przedsiębiorców pieniędzy wynosi blisko ćwierć miliarda złotych.
Polska traci miliardy przez lukę w VAT. A minister Rostowski... Ministerstwo nie publikuje żadnych danych. Wątpliwe, czy robi jakikolwiek sposób badana.
bEiCZkFu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)