Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odwrócony VAT w handlu prętami stalowymi?

0
Podziel się:

Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.

Odwrócony VAT w handlu prętami stalowymi?
(bip.mf.gov.pl)

Jeszcze w tym roku będzie możliwe wprowadzenie tzw. odwróconego VAT w handlu prętami stalowymi - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jego zdaniem to najlepsze rozwiązanie w walce z wyłudzeniami VAT.

Resort finansów podał, że planuje wprowadzenie nowych rozwiązań prawych ograniczających wyłudzenia VAT w związku ze zidentyfikowaniem znaczących oszustw podatkowych w sektorze stalowym, w szczególności w obrocie prętami stalowymi.

_ - Przeprowadzone analizy wykazały, że najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, wspierającym walkę z oszustwami w VAT w tym obszarze będzie mechanizm odwróconego obciążenia. Rozwiązanie to wymaga jednak decyzji przyjętej jednogłośnie przez Radę UE, na podstawie złożonego przez Polskę za pośrednictwem Komisji Europejskiej dobrze umotywowanego wniosku derogacyjnego _ - wyjaśnił wiceminister finansów.

Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.

_ - Przeprowadzone z Komisją Europejską wstępne konsultacje co do możliwości wprowadzenia w Polsce takiego szczególnego środka wskazują, że rozwiązanie to mogłoby zostać przyjęte jeszcze w tym roku _ - dodał.

Zdaniem Grabowskiego wniosek do Komisji Europejskiej może zostać przekazany - po przeprowadzeniu stosownych konsultacji - pod obrady Rady Ministrów w marcu. Po przyjęciu go przez rząd wniosek będzie mógł być przekazany Komisji Europejskiej.

Wiceminister zaznaczył, że przyznanie derogacji jest procesem czasochłonnym, w związku z tym ministerstwo niezwłocznie wprowadzi także inne rozwiązania legislacyjne, które przyczynią się do zmniejszenia skali nadużyć w podatku VAT w handlu prętami stalowymi.

Wyjaśnił, że chodzi np. o skrócenie okresów rozliczeniowych w VAT do jednego miesiąca dla obrotu niektórymi towarami, w szczególności prętami stalowymi, oraz wprowadzenie w tym obszarze instytucji tzw. odpowiedzialności solidarnej.

_ - Wszystkie planowane rozwiązania zostały skonsultowane z branżą stalową, która popiera je w pełnym zakresie. Efektywna współpraca między resortem finansów a branżą stalową przyczyni się do skuteczniejszej walki z oszustami, z której skorzysta nie tylko fiskus, ale przede wszystkim uczciwi przedsiębiorcy doświadczający nieuczciwej konkurencji ze strony podmiotów uczestniczących w procederze wyłudzeń podatkowych _ - podkreślił Grabowski.

_ - Projektowanym działaniom legislacyjnym nadal będą towarzyszyć intensywne działania kontrolne służb skarbowych w omawianym obszarze realizowane w ścisłej współpracy z Prokuraturą, ABW, CBŚ i Policją oraz z administracjami podatkowymi innych państw członkowskich Unii Europejskiej _ - dodał w komunikacie.

Przedstawiciele branży hutniczej zaapelowali na początku lutego o zmiany w prawie, które powstrzymałoby oszustów w handlu prętami zbrojeniowymi. _ - Mając na uwadze dobro polskiego przemysłu hutniczego, ochronę miejsc pracy oraz dobro uczciwych podatników, wspólnie apelujemy do Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o przyjęcie, jako priorytetu w pracach na najbliższe dni wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych w postaci mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT w handlu prętami zbrojeniowymi _ - napisali w stanowisku przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych przemysłu hutniczego.

Ich zdaniem narastający proceder wyłudzania podatku VAT na podstawie fikcyjnego handlu prętami zbrojeniowymi zagraża zakładom przemysłu hutniczego.

Także zdaniem prokuratury proceder wyłudzeń podatków w związku z fikcyjnym obrotem stalą, prętami zbrojeniowymi i metalami kolorowymi nasilił się w ostatnim czasie. Pod koniec ubiegłego roku w samym tylko katowickim okręgu prokuratorskim prowadzono aż 38 postępowań w podobnych sprawach. W ubiegłym roku do sądów trafiło sześć aktów oskarżenia, które objęły 50 osób.

W ubiegłym tygodniu Grabowski poinformował, że w związku z tymi sygnałami powołano specjalną grupę operacyjną, która zajmuje się wykrywaniem tego typu przestępstw. W jej skład wchodzą inspektorzy z urzędów kontroli skarbowej, policjanci oraz funkcjonariusze innych organów ścigania. Wiceminister nie wykluczył wprowadzenia zmian w ustawie o VAT, ale zastrzegł, że trwałoby to długo, na co MF nie może sobie pozwolić.

Czytaj więcej w Money.pl
ABW zatrzymuje właścicieli firm. To wielki spisek Szacunkowa wartość wypranych przez przedsiębiorców pieniędzy wynosi blisko ćwierć miliarda złotych.
Firma bez długów. Oto największe korzyści Regulowanie zobowiązań w terminie pozwala firmie znacznie szybciej odzyskać VAT.
PO namiesza w VAT? Chcą to odrzucić _ Nie stanowi żadnej tajemnicy, że dziś państwo nie jest przyjazne dla podatnika _.
vat
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)