Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
general
04.03.2009 06:51

Opel, Saab i Vauxhall - za kilka tygodni zbankrutują

Amerykański właściciel tych firm szantażuje: bez pomocy rządów europejskie fabryki upadną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

General Motors, amerykański właściciel tych firm, ostrzegł właśnie europejskie rządy, że bez ich pomocy Opel i Saab zbankrutują. - _ Zostały im tylko tygodnie _ - szantażują szefowie GM.

Argument, którym General Motors terroryzuje europejskie rządy to 300 tys. miejsc pracy. Tyle ludzi pracuje w fabrykach GM na Starym Kontynencie. Do koncernu należą bowiem Opel, Saab i mniej znany Vauxhall. Jeden z z szefów GM, Fritz Henderson zapowiada, że jeśli te firmy nie dostaną wsparcia od rządów Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii, to tyle osób wyląduje na bruku.

Kiedy? Już w kwietniu albo maju. Według szefów GM, którzy otrzymują ogromne wsparcie finansowe w Stanach, sytuacja jest dramatyczna. Na samo rozdzielenie Opla i Vauxhalla - bo taka jest koncepcja GM na ratowanie tych marek - potrzeba 3,3 miliardy euro.

Wiadomo jednak, że Europa nie jest chętna do finansowania koncernów.Szwecja już od dłuższego czasu wzbrania się przed wsparciem Saaba, podobne stanowisko wobec Vauxhalla przedstawia Wielka Brytania. Szansą dla GM może być rząd Niemiec. Peer Steinbrueck, niemiecki minister finansów, nie wykluczył pomocy, ale najpierw chce dowiedzieć się, jakie są szanse Opla na rozwój. Szefowie GM wykorzystają niemieckie deklaracje do negocjacji z wyspiarzami. Ich argumentem będzie fakt, że Niemcy nie mogą ratować Opla, gdy powiązany z nim Vauxhall będzie upadał.

General Motors twierdzi także, że już za późno na negocjacje z prywatnymi inwestorami. Straty koncernu, które w 2008 roku wyniosły 31 miliardów dolarów, nie dają GM dużo czasu na ratowanie fabryk. Szefostwo Gm apeluje także do europejskich pracowników o cierpliwość i akceptację oszczędności, które wprowadza koncern.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: general, motors, saab, opel, vauxhall, pomoc, europa, fabryki, bankructwo, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz