Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Operatorzy komórkowi wchodzą w usługi bankowe

0
Podziel się:

Wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce spada. Operatorzy muszą walczyć o klientów. Oto, co wydarzy się na tym rynku w 2014 roku.

Operatorzy komórkowi wchodzą w usługi bankowe
(LG Electronics)
bEKwAFUB

Rozwój szybkiego internetu LTE, wprowadzenie przez operatorów telekomunikacyjnych usług bankowych i rozpoczęcie sprzedaży prądu, a jednocześnie spadek wartości rynku - to trendy, które zdaniem ekspertów będą obecne na rynku telekomunikacyjnym w 2014 roku. Bo wartość rynku telekomunikacyjnego spada i operatorzy muszą walczyć o klientów.

Zdaniem redaktora naczelnego portalu branżowego Telepolis.pl Witolda Tomaszewskiego, przyszły rok w branży telekomunikacyjnej będzie należał do technologii LTE._ _

_ - Po przekazanych na początku 2013 roku częstotliwościach 1800 MHz, do grona operatorów korzystających z tej technologii dołączyły Play i Orange, odbierając monopol Plusowi. W drugim kwartale z LTE powinno wystartować T-Mobile, z siecią o sporym zasięgu i dużym wsparciem marketingowym - podkreśla ekspert. _

bEKwAFUD

Jeszcze przed wakacjami powinna rozstrzygnąć się aukcja na kolejne częstotliwości pod LTE - w paśmie 800 i 2600 MHz._ - Co ważne, sieci te będą musiały mieć w ciągu 3 lat ogólnopolski zasięg, co powinno zapewnić prawie każdemu Polakowi szybki dostęp do internetu i pomóc w realizacji Agendy Cyfrowej forsowanej przez Komisję Europejską _ - powiedział Tomaszewski.

W związku z dużym nasyceniem rynku, a co za tym idzie chęcią utrzymania już pozyskanych klientów, w przyszłym roku powinny pojawiać się nowe usługi, niekoniecznie ściśle związanych z telekomunikacją. _ - Trzy największe sieci powinny zacząć na szerszą skalę oferowanie - wraz z telefonem i internetem - usług dostarczania prądu oraz bankowych. Pierwszy kwartał to start Plus Banku oraz sojuszu T-Mobile z Alior Bankiem, który ma dostać mocne wsparcie marketingowe _ - zaznaczył.

Zdaniem Tomaszewskiego pod względem finansowym przyszły rok z jednej strony powinien być stabilny, bo nie będzie znaczących obniżek stawek MTR, czyli stawek rozliczeń międzyoperatorskich, obniżanych dotychczas przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - które w poprzednich latach mocno wpływały na spadek wartości rynku telekomunikacyjnego. _ - Z drugiej strony pojawią się wydatki czterech największych operatorów na nowe częstotliwości - pomiędzy 1,5 a 2 mld zł, oraz na inwestycje w budowę sieci LTE _ - wskazał.

Wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce spada. _ - Z naszych szacunków uwzględniających wyniki operatorów za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku wynika, że rynek usług operatorskich, bez płatnej telewizji, stopnieje w tym roku o ponad 2 mld zł. Nieuniknione są spadki przychodów największych operatorów na rynku telefonii komórkowej. Pytanie jest jedynie o ich skalę _ - mówi ekspert ds. telekomunikacji firmy PMR Paweł Olszynka._ _

bEKwAFUJ

_ - Jeśli dodać do tego kilkaset milionów złotych nominalnego spadku przychodów ze stacjonarnych usług głosowych, to nawet niewielki wzrost przychodów z usług transmisji danych i dostępu do internetu nie jest w stanie uchronić rynku przed spadkiem _ - dodaje.

Ekspert spodziewa się, że w latach 2014-2017 wartość rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce będzie nadal spadać, choć nie tak dotkliwie, jak w roku 2013. _ - Pod koniec prognozowanego okresu niewykluczone jest nawet stopniowe odwrócenie negatywnego trendu, głównie dzięki inwestycjom realizowanym i planowanym obecnie przez operatorów, a także rozwojowi sieci szerokopasmowych w obszarach słabiej zurbanizowanych _ - podkreślił.

Jego zdaniem w kolejnych latach w zasadzie wszyscy więksi operatorzy będą kontynuowali sprzedaż usług w pakietach, bo jest to opłacalne. - _ Sposobem na utrzymanie klientów i wpływów są też dodatkowe usługi. Niewykluczone, że sieci komórkowe, których domeną są na razie płatności mobilne, wejdą na szerszą skalę w usługi bankowe, a polscy operatorzy telekomunikacyjni zainteresują się bardziej rynkiem dystrybucji energii, czy dalszym rozwojem oferty w zakresie rozwiązań ICT. Tym bardziej, że takie działania z sukcesem podjęli inni operatorzy, również w regionie środkowoeuropejskim _ - mówi.

Według PMR wartość rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce, bez wpływów z płatnej telewizji, wyniosła w 2012 r. 38,5 mld zł. W porównaniu do roku 2011 rynek minimalnie spadł - o 0,6 proc. rok do roku. PMR spodziewa się, że w roku 2013 skala spadku wyraźnie się pogłębi.

bEKwAFUK

Czytaj więcej w Money.pl

bEKwAFVe
telekomunikacja
business news
strategie firm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)