Notowania

endeavour
28.07.2009 07:05

Ostatni spacer kosmiczny astronautów

To piąte i ostatnie wyjście w przestrzeń kosmiczną podczas tej misji wahadłowca Endeavour.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Dwaj astronauci z wahadłowca Endeavour, Christopher Cassidy i Thomas Marshburn, zakończyli piąte i ostatnie wyjście w przestrzeń kosmiczną, podczas którego wykonali końcowe prace montażowe przy japońskim laboratorium naukowym Kibo (jap. - Nadzieja),stanowiącym część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. *

Wartość laboratorium ocenia się na 1 mld dol. Prace przy jego montażu trwały ponad rok i wymagały trzech lotów wahadłowców.

Ostatni _ spacer kosmiczny _ trwał niecałe 5 godzin i wyczerpał program prac dla załogi Endeavoura, który ma oddzielić się dziś od stacji, przed powrotem na Ziemię przewidzianym na piątek.

Astronauci m.in. zainstalowali dwie kamery telewizyjne na platformie badawczej laboratorium i zmodyfikowali połączenia elektryczne dwóch żyroskopów. Astronauci spędzili łącznie w przestrzeni 30 godzin

_ - Gratulacje, zakończyliście montaż! _ - przekazała astronautom Kontrola Lotu w Houston.

Podczas trwającej półtora tygodnia misji Endeavoura, na stacji ISS przebywała rekordowa liczba 13 osób. 7 z nich powróci na pokładzie wahadłowca na Ziemię.

* [ Spacer kosmiczny w 40 rocznicę lądowania na Księżycu ]( http://manager.money.pl/news/artykul/spacer;kosmiczny;w;40;rocznice;ladowania;na;ksiezycu,208,0,493776.html )
* [ Pierwszy spacer kosmiczny astronautów z Endeavoura ]( http://manager.money.pl/news/artykul/pierwszy;spacer;kosmiczny;astronautow;z;endeavoura,153,0,493209.html )
Tagi: endeavour, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz