Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszczędności w JSW. Co z deputatami i wypłatą czternastek?

0
Podziel się:

Odebranie czternastek wiązałoby się z oszczędnościami rzędu 170 mln zł.

Oszczędności w JSW. Co z deputatami i wypłatą czternastek?
(Krzysztof Janoś/Money.pl)

JSW rozważa likwidację deputatów węglowych dla emerytów, a jeśli trudna sytuacja na rynku węgla się utrzyma, także zawieszenie wypłaty czternastej pensji - poinformował prezes JSW Jarosław Zagórowski (na zdjęciu). Węglowa spółka chce też zmienić model organizacji pracy w kopalni Krupiński, wprowadzając szósty dzień pracy w tygodniu.

Chodzi o to, by kopalnia Krupiński pracowała 6 dni w tygodniu, przy 5-dniowym czasie pracy górnika.

Na zmiany zgodzili się pracownicy kopalni, ale sprzeciw zgłosiły związki zawodowe całej grupy.

_ - Kopalnia ma słabe wyniki finansowe, złoże jest słabe, struktura produkcji węgla to po połowie węgiel energetyczny i węgiel koksowy, ale słabej jakości. Nowy system pracy byłby efektywniejszy, pomógłby obniżyć jednostkowe koszty wydobycia. (...) Związkowcy z sąsiednich kopalń swoim sprzeciwem wydają wyrok na kopalnię Krupiński, ona może kiedyś upaść i zostać zamknięta _ - powiedział Zagórowski.

_ - Kopalnia Krupiński ma bardzo złą sytuację, stąd propozycja zmian. Jesteśmy zdeterminowani, by te zmiany wprowadzić, nawet jeśli się to nie spodoba liderom związkowym. Liczymy, że od stycznia ta kopalnia ruszy w innym modelu organizacyjnym _ - dodał.

Nie wykluczył, że w przyszłości w tym modelu mogłyby pracować kolejne kopalnie grupy.

Przedstawiciele JSW poinformowali, że w kopalni Krupiński pracuje 2,5 tys. osób.

Rozważana likwidacja deputatów węglowych dla emerytów

Zarząd JSW zapowiedział w poniedziałek, że grupa rozważa likwidację deputatów węglowych dla emerytów od przyszłego roku. - _ Poważnie rozważamy, by iść drogą Kompanii Węglowej i zlikwidować deputaty węglowe dla emerytów. To stosunkowo duży koszt dla firmy. Dla nas wynosi on 65 mln zł rocznie _ - powiedział prezes.

Zagórowski powiedział również, że węgiel emerycki mógłby nie być wypłacany w przyszłym roku, by m.in. zabezpieczyć inwestycje grupy. Poinformował też, że deputat węglowy za ten rok zostanie wypłacony w październiku.

Prezes JSW powiedział, że rezerwy spółki na cel deputatów węglowych dla emerytów wynoszą ok. 1,2 mld zł.

_ - Od razu ich nie rozwiążemy, ale z czasem poprawi to sytuację spółki. Im większe rezerwy tym mniejszy limit do zaciągania kredytów _ - powiedział prezes.

Wcześniej likwidację deputatów węglowych zapowiedziała Kompania Węglowa.

Zagórowski powiedział ponadto, że od lipca zarząd spółki obniżył swoje wynagrodzenia. - _ Wynagrodzenia zarządu zostały dobrowolnie obniżone o 10 proc. od lipca. Dla dyrektorów obniżka wynagrodzeń wchodzi od października _ - powiedział prezes.

Możliwe zawieszenie wypłaty "czternastki"

Zagórowski powiedział, że zarząd spółki może też rozważyć zawieszenie wypłaty pracownikom tzw. czternastej pensji.

- _ Zmniejszamy nakłady inwestycyjne, ale długo nie da rady tak funkcjonować, bo zagrożony jest front bieżący robót. (...) Jeśli będziemy musieli po coś sięgnąć, jeśli sytuacja nas zmusi a niskie ceny węgla się utrzymają, to możemy się zastanowić nad odebraniem 14 pensji. To przywilej, który obowiązuje chyba tylko w górnictwie. Chcąc uratować miejsca pracy, możliwe, że nie będziemy mieli wyboru _ - powiedział prezes.

_ - Kodeks pracy przewiduje zawieszenie tego typu świadczeń, jeśli sytuacja firmy do tego zmusza _ - dodał. Poinformował, że odebranie czternastki to byłyby oszczędności rzędu 170 mln zł.

_ - Nie da rady zaczarowywać rzeczywistości, ceny węgla na rynkach światowych są jakie są. Problemy nierozwiązywane systematycznie się mszczą i prowadzą do dramatycznych sytuacji, takich jak w Kompanii Węglowej czy w kopalni Kazimierz Juliusz. Problemy powinny być rozwiązywane w ramach jednostek. Jesteśmy przeciwni pomocy rządu, bo to są pieniądze podatników. Zmiany w polskim górnictwie muszą nastąpić _ - powiedział Zagórowski.

Po pierwszym półroczu 2014 roku JSW miała 3,13 mld zł przychodów, 382,9 mln zł straty operacyjnej i 343,2 mln zł straty netto.

Kurs JSW rośnie w poniedziałek po zapowiedziach zarządu o prawie 4 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)