Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oszustwa podatkowe
19.05.2013 17:28

Oszustwa podatkowe w Wielkiej Brytanii. Były pracownik oskarża Google

Były dyrektor Google UK Barney Jones oskarżył swego dawnego pracodawcę o to, że zyski wygenerowane w Wielkiej Brytanii przepuszcza przez swoje oddziały w Irlandii, a następnie przelewa do raju podatkowego na Bermudach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gmutlu/iStockphoto)

Były dyrektor Google UK Barney Jones oskarżył swego dawnego pracodawcę o to, że zyski wygenerowane w Wielkiej Brytanii przepuszcza przez swoje oddziały w Irlandii, a następnie przelewa do raju podatkowego na Bermudach.

W latach 2006-11 przychody Google w Wielkiej Brytanii wyniosły 18 mld funtów - wynika z rozliczenia przedłożonego nowojorskiej giełdzie. W tym samym czasie korporacja zapłaciła brytyjskiemu fiskusowi podatek w wys. 10 mln funtów - donosi _ Sunday Times _, który rozmawiał z Jonesem.

34-letni Jones, który pracował dla Google w latach 2002-2006, twierdzi, że ma ok. 100 tys. maili dowodzących, że firma stosowała _ niemoralny _, jak go nazwał, system obchodzenia zobowiązań podatkowych, polegający na tym, że transakcje zawarte w Wielkiej Brytanii dla pozoru finalizowano w Irlandii.

Podstawowa stawka podatku korporacyjnego w Irlandii wynosi 12,5 proc. w porównaniu z 23 proc. w Wielkiej Brytanii. Według Jonesa Irlandia jest _ zasłoną dymną _. Z Irlandii zyski Google trafiały do raju podatkowego na Bermudach z tytułu rozliczania praw autorskich. Krajowe oddziały Google miały status filii wobec rzekomej bermudzkiej _ centrali _.

Jones powiedział _ Sunday Timesowi _, że pracując dla Google, zdobywał zamówienia na reklamę od dużych firm brytyjskich, negocjował umowy i podpisywał je.

Należność wpływała na konto brytyjskiej filii Google UK, ale _ technicznie _, dla zminimalizowania obciążeń podatkowych, transakcje były zatwierdzane w Dublinie.

_ - Google posługuje się wyszukanym systemem uchylania się od podatków. To zasłona dymna mająca na celu zamaskowanie, gdzie faktycznie jest działalność generująca przychód _ - zaznaczył.

Jones zdecydował się wypowiedzieć w sprawie praktyk podatkowych Google, ponieważ oburzyło go niedawne wystąpienie szefa Google na Europę północną Matta Brittina przed parlamentarną komisją ds. finansów publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Raje podatkowe nie będą już bezpieczne Brytyjskie terytoria zamorskie, uchodzące za raje podatkowe, będą wymieniać informacje bankowe z W. Brytanią, Francją, Niemcami, Włochami i Hiszpanią.
Eric Schmidt broni Google Podatki firmy są "wystarczające".
Pięć państw podpisuje ważne porozumienie Chcą automatycznej międzynarodowej wymiany informacji o zyskach od kapitałów jako normy obowiązującej w Unii Europejskiej.
Tagi: oszustwa podatkowe, google, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz