Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oto dlaczego chińscy inwestorzy budzą postrach

0
Podziel się:

Aż 57 procent pracowników zachodnich przedsiębiorstw byłoby zaniepokojonych, gdyby ktokolwiek z Chin zarządzał firmą, w której pracują.

Oto dlaczego chińscy inwestorzy budzą postrach
(lisegagne/iStockphoto)
bEILnrxh

To chińska literatura i takie pozycje jak _ Sztuka wojny _Sun Tzu czy _ Dialogi Konfucjańskie _ wpłynęły na sukcesy Warrena Buffeta, Oprah Winfrey czy Billa Gatesa. Ale dziś fascynację Wschodem zastąpił raczej lęk przed chińskim kapitałem. Jak wynika z badań, aż 57 procent pracowników europejskich i amerykańskich firm pojawienie się chińskiego inwestora postrzegają jako zagrożenie, a nie szansę rozwoju.

Do końca 2015 roku zagraniczne inwestycje Chin sięgną 150 miliardów dolarów. Poszukując kapitału do rozruszania gospodarki, wiele krajów rozwiniętych aktywnie zachęca przedsiębiorców z Państwa Środka do inwestycji właśnie u nich. Ale to rodzi wiele problemów.

- _ Potrzeba doinwestowania gospodarki na Zachodzie i chęć Chin, aby działać globalnie idą ze sobą w parze, dlatego każdemu zależy, aby ta współpraca przebiegała pomyślnie. Jednak w rzeczywistości, inwestycje te nadal napotykają poważne przeszkody, często wynikające z odmiennej percepcji, a nie rzeczywistych problemów _ - mówi Johan Bjorksten, prezes MSLGroup w Chinach.

bEILnrxj

Jakie to problemy? Jak wynika z raportu MSLGroup, 57 procent osób ocenia wizję przejęcia firmy przez firmę chińską, jako zagrożenie, a tylko 15 procent postrzega to jako szansę. Przy rozpatrywaniu chińskiego nabywcy, najpoważniejsze obawy to sprawy fundamentalne: warunki pracy, styl zarządzania i sprawy etyczne. Dla porównania, przy uwzględnianiu miejscowego nabywcy, główną obawą jest utrata pracy.

Aż 69 procent respondentów uważa, że kultura firmy jest bardzo ważna, najwięcej w USA (84 procent), w Wielkiej Brytanii (56 procent), we Francji (66 procent), a zdaniem respondentów kultura funkcjonowania chińskich organizacji bardzo odbiega od ich standardów. Dwie trzecie respondentów zgadza się, iż kultura pracy wpływa na ich działania, a 68 procent jest zdania, że miałaby wpływ na ich decyzję pracy dla firmy.

- _ To poważny problem dla zachodnich firm, ponieważ koszt rekrutacji jest uznawany za znacząco wyższy od kosztu zatrzymywania pracowników _- tłumaczy takie wyniki badania Johan Bjorksten. - _ Chiński styl zarządzania na pewno wpłynie na zamianę kultury w firmie, dlatego przedsiębiorstwa starające się o chińskie fundusze nie mogą nie docenić wpływu, jaki kultura korporacyjna będzie miała na cały przebieg transakcji _ - podkreśla.

Dlatego jeśli firma planuje fuzję lub przejęcie, musi pomyśleć o możliwości pojawienia się takich problemów zawczasu. - _ Firmy powinny działać na rzecz komunikacji bardzo wcześnie, już na samym początku rozpoczęcia procesu fuzji lub przejęcia _ - mówi Johan Bjorksten. - _ Ważne jest rozwijanie jasnej strategii udziałowców, informowanie o niej i czuwanie, by komunikacja była spójna po obu stronach. Niezbędne jest też wysłuchiwanie zainteresowanych stron i antycypowanie ewentualnego oporu na wczesnym etapie oraz gotowość do przeciwdziałania kryzysom _ - podkreśla specjalista do spraw komunikacji.

bEILnrxp

Raport MSLGroup pt. _ Leveling the M&A Playing Field: Reducing the bidding premium for Chinese companies in outbound M&A _przedstawia wnioski z badania zrealizowanego w kwietniu i w maju 2013 roku, na ponad 1 600 osobach, we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz wywiady z doradcami ds. fuzji i przejęć z banków inwestycyjnych, firm prawniczych i konsultantów.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Tak polskie firmy walczą o pracowników IT -_ Warto stawiać na nieoszlifowane diamenty - osoby bez doświadczenia, ale pełne pasji i zaangażowania _ - uważa Remigiusz Efinowicz, członek zarządu Hicron.
Czeka nas ożywienie gospodarcze? Leasing uchodzi za barometr sytuacji ekonomicznej w kraju. O tym, czy będzie lepiej mówi Radosław Woźniak, wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Czy outsourcing to dobre wyjście? Zbudowanie wykwalifikowanej komórki IT w firmie to duży koszt. Często kompletnie nieopłacalny. Paweł Matejko, prezes zarządu Altab tłumaczy, dlaczego dla małego biznesu lepszym rozwiązaniem jest zlecanie tych usług na zewnątrz.
On wie, co to porażka w biznesie - _ W Polsce unika się ryzyka i porażek, a przedsiębiorcy często wybierają bezpieczne branże i sprawdzone koncepcje _ - mówi Jeremy Gutsche, twórca portalu TrendHunter.com.
bEILnrxK
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)