Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
apple
28.01.2013 13:06

Oto największa spółka na świecie. Wyprzedziła Apple

Amerykański koncern naftowy ExxonMobil wrócił na pozycję najbardziej wartościowej spółki na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Amerykański koncern naftowy ExxonMobil wrócił na pozycję najbardziej wartościowej spółki na świecie, którą utracił mniej więcej rok temu na rzecz technologicznego giganta Apple - informuje BBC News.

W ostatni piątek kurs akcji Apple spadł o 2,6 proc., co przy niewielkim wzroście kursu ExxonMobil (o 0,4 proc.) zaowocowało zmianą kapitalizacji obu spółek. Apple wyceniany jest obecnie na 412 mld dolarów, podczas gdy Exxon na 417 mld dolarów.

Apple po raz pierwszy prześcignął ExxonMobil pod względem kapitalizacji latem 2011 roku. Do tego momentu Exxon niezmiennie dzierżył palmę pierwszeństwa od 2005 roku. Przez kilka miesięcy obie spółki wymieniały się na fotelu lidera. Na dobre Apple stał się największą spółką świata na początku 2012 roku.

Ostatnie problemy technologicznego giganta rozpoczęły się w ostatnia środę wraz z publikacją wyników finansowych za ostatni kwartał. Tego dnia wartość akcji spółki spadła o 12 proc., co było największym jednodniowym spadkiem wartości akcji na nowojorskiej giełdzie od 2008 roku.

Rekordową kapitalizacją w historii może pochwalić się Apple, gdy we wrześniu zeszłego roku kurs akcji poszybował po prezentacji nowego modelu iPhone'a. Wartość spółki wyceniano wówczas na ponad 705 mld dolarów. ExxonMobil swoją rekordową kapitalizację zanotował w 2008 roku, ale nigdy nie przekroczył bariery 600 mld dolarów. Jedynymi spółkami, którym się to udało, były Apple i Microsoft.

Czytaj więcej w Money.pl
Apple toczy poważna choroba. Inwestorzy panikują Przeczytaj w komentarzu analityka Money.pl, co się stanie z największą spółką świata.
Microsoft podał wyniki. Windows 8 nie pomógł Gigant elektroniki, Microsoft, odnotował spadek zysków. Stało się tak mimo stosunkowo dobrej sprzedaży nowego systemu operacyjnego Windows 8.
Włamali się do Apple'a. Zgarnęli ogromny łup Salon był zamknięty od trzech godzin. Rabusie załadowali łup na furgonetkę i uciekli.
Tagi: apple, business news, giełda, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, zarządzanie, z rynku, marketing i zarządzanie, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz