Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
25.03.2010 19:00

"Otwarte niebo" między Unią i USA

Bruksela i Waszyngton dogadały się w sprawie fuzji linii lotniczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Stany Zjednoczone i Unia Europejska znalazły płaszczyznę porozumienia w sprawie uzupełnienia układu o _ otwartym niebie _, zgadzając się m.in. na wzajemne otwarcie rynków na udziały większościowe w firmach lotniczych - poinformowała Bruksela.

Negocjacje za zamkniętymi drzwiami, które toczyły się w Brukseli od wtorku, doprowadziły do wstępnego porozumienia stanowiącego _ duży krok naprzód _ - poinformował w komunikacie unijny komisarz ds. transportu Siim Kallas.

Strony uzgodniły m.in. wzajemne otwarcie rynków. Stany Zjednoczone obiecały zezwolić w przyszłości spółkom europejskim na przejmowanie pakietów większościowych w amerykańskich firmach lotniczych.

Jak tylko porozumienie to zostanie zatwierdzone przez amerykański Kongres, UE zrobi to samo. Ma to nastąpić do listopada 2010 r.

Niepełne jeszcze porozumienie o _ otwartym niebie _ między USA i UE, podpisane w 2007 r. po czterech latach negocjacji, jest stosowane w trybie tymczasowym od marca 2008 r. Podjęto jednak kolejną fazę rozmów, by doprowadzić do większej równowagi w kluczowym sferach, takich jak otwarcie się amerykańskich firm lotniczych na kapitał.

Pierwsza część porozumienia umożliwiła firmom europejskim i amerykańskim latanie z dowolnych lotnisk w obu krajach.

Tagi: usa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, polityka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz