Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
watykan
19.04.2013 23:06

Papież cofnął premie dla kardynałów. Stracą po 25 tys. euro

To kolejna decyzja świadcząca o trwającej za Spiżową Brama rewizji wszystkich wydatków i rezygnacji z szastania pieniędzmi na korzyść hierarchii kościelnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Papież Franciszek konsekwentnie realizuje politykę oszczędności za Spiżową Bramą. Dzień po tym, gdy ogłoszono, że pracownicy Watykanu nie dostaną premii z okazji nowego pontyfikatu, dodatku zostało pozbawionych pięciu kardynałów z nadzoru nad bankiem IOR.

Każdy z purpuratów z komisji nadzoru nad watykańskim Instytutem Dzieł Religijnych (wł. Istituto per le Opere di Religione, IOR - znanym też jako Bank Watykański) dostawał z tego tytułu co miesiąc dodatek w wysokości 2100 euro do pensji kardynalskiej, wynoszącej 5 tysięcy euro. Rocznie było to ponad 25 tysięcy euro nadzwyczajnej premii.

Media oceniły, że to kolejna decyzja świadcząca o trwającej za Spiżową Brama rewizji wszystkich wydatków i rezygnacji z szastania pieniędzmi na korzyść hierarchii kościelnej.

Wcześniej Franciszek zdecydował, że 4 tysiące pracowników Watykanu nie otrzyma tradycyjnej premii, jaką dotychczas przyznawano po wyborze nowego papieża.

W 2005 roku watykańskim pracownikom przyznano - zgodnie z obowiązującymi zasadami - po 1500 euro po śmierci Jana Pawła II, a następnie po 500 euro w związku z wyborem jego następcy.

Papież Franciszek postanowił przekazać przeznaczone na premie sumy na cele dobroczynne.

Czytaj więcej w Money.pl
Franciszek: chrześcijanie są prześladowani Według watykańskiej żandarmerii na spotkanie z papieżem na plac Świętego Piotra przybyło 80 tysięcy osób.
Papież znów się wyłamał. Co zrobił tym razem? Franciszek zadzwonił do szewca Carlosa Samarii z jego rodzinnego miasta, który szyje mu buty od 40 lat.
Papież zrobi kardynałom lokalową rewolucję? Styl Bergoglio może zmusić wielu kardynałów z Kurii Rzymskiej do rezygnacji z olbrzymiego metrażu.
Tagi: watykan, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz