Notowania

Patent nie pomógł, Bayer przegrywa w Indiach

Sąd w New Delhi zezwolił na sprzedaż kopii leku produkowanego przez koncern.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

I*ndyjski sąd wydał wyrok zezwalający na wprowadzenie na rynek odpowiednika produktu Bayer, mimo że oryginalny lek jest zastrzeżony patentem.*

Ponowna klęska koncernu Bayer w sporze z indyjskim producentem generyków Cipla zaalarmowała międzynarodowe koncerny farmaceutyczne. Zachodzi obawa, że Indie, ze swoimi specjalizującymi się w produkcji odpowiedników producentami leków, staną się bramą do naruszania praw patentowych.

Sąd Najwyższy w New Delhi odrzucił we wtorek skargę apelacyjną koncernu Bayer. Koncern farmaceutyczny chciał nie dopuścić do wprowadzenia na indyjski rynek tańszej kopii swojego leku na raka - Nexavar.

Produkt Bayera jest w Indiach zastrzeżony patentami do 2020 roku. Przypadek ten przykuwa uwagę całej branży: Sądową walkę przeciwko naruszaniu ich patentów przez indyjskich producentów generyków prowadzą także Roche oraz Bristol-Myers Squibb.

Bayer zapowiada dalszą walkę

_ - Bayer będzie bronił patentu dla Nexavar wszystkimi środkami prawnymi _, powiedziała rzecznik koncernu. Ostatnią instancją, do której może zwrócić się Bayer pozostaje już tylko Trybunał Federalny. Jednak eksperci z branży nie dają koncernowi zbyt wielkich szans.

ZOBACZ TAKŻE: Gospodarka Indii wzrośnie o 7,2 proc.
Pozew został odrzucony z uzasadnieniem, że indyjski Urząd Rejestracji Leków, DCGI, nie jest zobowiązany do sprawdzania, czy kopia leku nie narusza prawa patentowego. Urząd zezwolił Cipla na wprowadzenie na rynek swojej wersji generyku.

_ - Aby to powstrzymać, indyjski rząd musiałby zmienić stan prawny _, mówi menadżer jednego z międzynarodowych koncernów farmaceutycznych. Szanse na to są raczej nikłe: Indiom zależy na konkurencyjności swoich producentów generyków, ponieważ w kraju nie ma praktycznie producentów leków, którzy opracowywaliby nowe preparaty.

Indyjski wymiar sprawiedliwości narusza przepisy Światowej Organizacji Handlu WTO dotyczące ochrony własności intelektualnej, powiedział Michael Müller, szef firmy konsultingowej Cepton. Jednak poszkodowane firmy nie mają dużego pola manewru: _ Pomóc może tylko groźba wstrzymania planowanych inwestycji, jak miało to miejsce w Chinach. _ Jednak na Indie nie będzie to miało żadnego przełożenia. Jak dotąd plany inwestycyjne dużych koncernów farmaceutycznych są tam skromne.

Generyki to wielomilionowe straty dla koncernów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: bayer, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz