Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pe
06.05.2009 15:36

PE: Nie będzie cenzury internetu

Harbour: Internet musi być wolny. Do ograniczenia dostępu konieczne będzie postanowienie sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski – Dział Audiowizualny)

*Do ograniczenia dostępu do Internetu konieczne będzie postanowienie sądu. Przewidują to zapisy znowelizowanego przez Parlament Europejski prawa telekomunikacyjnego. *

_ - Pakiet Telekomunikacyjny nie miał, i nie ma nic wspólnego z ograniczaniem korzystania z internetu _, wyjaśnia Malcolm Harbour. Brytyjski poseł przygotował sprawozdanie o ochronie praw konsumenta, które stanowi część pakietu. Jego zdaniem nowe przepisy ułatwią nam korzystanie z nowoczesnych technologii.

Europarlamentarzyści uznali, że dostęp do Internetu jest istotnym czynnikiem wspomagającym proces kształcenia oraz przejawem korzystania ze swobody wypowiedzi i dostępu do informacji. Posłowie nie zgodzili się, aby można było ograniczać obywatelom dostęp do Internetu, bez orzeczenia sądu. Według Parlamentu Europejskiego, decydowanie o ograniczeniu lub odcinanie internautów od sieci bez wyroku sądu stanowiłoby zagrożenie dla poszanowania praw i wolności obywatelskich.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii było odcinanie dostępu do internetu za ściąganie pirackich plików. Podczas negocjacji szczególnie Francja broniła swojego pomysłu karania internetowych piratów odcięciem od sieci - w przypadku gdyby nie poskutkowały dwukrotne ostrzeżenia. Propozycja ta, przewidująca administracyjną decyzję urzędu, nie została zaakceptowana.

Zasadniczym celem reformy sektora telekomunikacyjnego jest, jak podkreślono, poprawa praw konsumentów na rynku usług elektronicznych. Kraje członkowskie będą miały obowiązek poszanowania podstawowych praw i wolności, zwłaszcza prawa do prywatności, wolności wypowiedzi i dostępu do informacji.

Unijny pakiet telekomunikacyjny daje między innymi prawo do zmiany operatora w 1 dzień. Promuje strony internetowych porównywarek cen usług i pozwala nakładać na operatorów obowiązek zapewnienia usługi osobom niepełnosprawnym. Konsumenci będą mogli negocjować cenę z operatorem, jeśli ich miesięczne rachunki przekroczą określoną sumę.

Tagi: pe, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz