Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Philips i Samsung ukarane przez Komisję Europejską

0
Podziel się:

Najwięksi producenci czipów otrzymali grzywnę w związku ze zmową kartelową.

Philips i Samsung ukarane przez Komisję Europejską
(MaxCarnage/sxc.hu)
bEISPRkR

Komisja Europejska nałożyła w środę karę finansową w wysokości około 138 mln euro na trzech największych producentów czipów, firmy Infineon, Philips i Samsung, zarzucając im zmowę kartelową, co jest złamaniem zasad konkurencji na unijnym rynku.

Według KE w zmowie uczestniczyła też firma Renesas, ale uniknie kary finansowej, bo pierwsza poinformowała władze unijne o istnieniu kartelu.

W okresie od września 2003 roku do września 2005 roku firmy kontaktowały się, uzgadniając wspólne stanowisko m.in. na temat próśb klientów o rabaty - poinformowała KE w komunikacie.

bEISPRkT

Koncerny rozmawiały i wymieniały wrażliwe informacje handlowe na temat cen, klientów, negocjowania kontraktów, zdolności produkcyjnych i przyszłej strategii na rynku.

KE nałożyła łączną karę w wysokości 138 048 000 euro. Najwięcej musi zapłacić niemiecki koncern Infineon - 82,8 mln euro. Południowokoreański Samsung dostał grzywnę 35,1 mln euro, a holenderski Philips - ponad 20 mln euro.

Tymczasem firma Renesas, która była wówczas spółką joint venture firm Hitachi i Mitsubishi Electric, skorzystała z pełnej nietykalności zgodnie z obietnicą KE w sprawie darowania i obniżania kar w sprawach kartelowych z 2006 roku (Leniency Notice), ponieważ jako pierwsza poinformowała Komisję o istnieniu kartelu. Renesas uniknęła kary w wysokości ponad 51 mln euro za swój udział w naruszeniu unijnych przepisów - sprecyzowano w komunikacie.

O 30 proc. obniżono również grzywnę firmie Samsung za współpracę w dochodzeniu.

bEISPRkZ

_ - W erze cyfrowej karty elektroniczne z czipami wykorzystywane są prawie przez wszystkich, czy to w telefonach komórkowych, kartach bankowych lub paszportach _ - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia. _ Istotne jest, aby firmy je produkujące skupiały swe wysiłki na tym, jak wyprzedzić swych konkurentów poprzez wprowadzanie innowacji i dostarczanie najlepszych produktów po najbardziej atrakcyjnych cenach. Jeśli jednak zamiast tego firmy wybierają zmowę, kosztem zarówno odbiorców jak i końcowych konsumentów, powinni spodziewać się sankcji _ - podkreślił Almunia.

Czytaj więcej w Money.pl
KE pomoże producentom żywności. Jak? Całkowita kwota na szukanie nowych rynków, która może być uruchomiona w 2015 roku, może przekroczyć 120 mln euro.
Bieńkowska kandydatką do KE Według Janusza Piechocińskiego, stanowisko komisarza dla obecnej wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju jest już pewne.
Jutro zacznie się kompletowanie KE Poinformowała o tym rzeczniczka szefa przyszłej KE Natasha Bertaud.
bEISPRlu
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)