Notowania

Przejdź na
piractwo
19.05.2009 11:00

Piratujemy. Rachunek za 2008 to 538 mln dolarów

W 2007 roku straty były o 86 mln dolarów mniejsze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lincolnrogers/Dreamstime.com)

Tyle wynoszą szacunkowe straty w Polsce w 2008 roku. *W 2007 roku stary twórców i producentów na skutek piractwa były o 86 mln dolarów mniejsze - wynika z raportu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego. *

W związku z rozwojem technologii od paru lat piractwo rozwija się przede wszystkim za pośrednictwem internetu. Do lamusa odchodzi bazarowa sprzedaż pirackich kopii, choć nie można tego powiedzieć o zachodniej granicy Polski.

źródło raport Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego

W 2008 roku policja zatrzymała prawie 700 osób dokonujących przestępstw za pośrednictwem sieci. To dwa razy więcej niż w rok wcześniej. O połowę spadła jednocześnie liczba zlikwidowanych punktów sprzedaży, kopiarni czy wypożyczalni rozpowszechniających pirackie kopie. W sumie przeprowadzono około 8,5 tys. postępowań przygotowawczych. Zabezpieczono przedmioty pochodzące z przestępstwa o wartości 37,9 mln złotych.

Czytaj w Money.pl
*Dyscyplinarka za piracki program w pracy * Za nielegalny program można wylecieć z pracy i zapłacić sumę większą iż trzy pensje, pomimo, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za pirackie oprogramowanie firmy. Czytaj w Money.pl

W 2008 roku policja złapała piratów kopiujących i rozpowszechniających filmy w 434 miejscach. Zatrzymano też 64 osoby nielegalnie kopiujące filmy za pośrednictwem sieci. Wstępnie oszacowane starty oszacowano na 7,5 mln złotych (w 2007 roku było to 9 mln złotych). Policja zatrzymała 388 internetowych piratów, w 663 firmach przyłapano użytkowników na wykorzystywaniu nielegalnego oprogramowania. W tym przypadku szacowane straty wynosiły około 13,3 mln złotych (75 mln zł w 2007).

Śledzenie piractwa w sieci przez policję wymaga znacznie więcej czasu - w ten sposób autorzy raportu tłumaczą mniejszą liczbę prowadzonych postępowań.

W wyniku badań prowadzonych w Polsce, Międzynarodowy Sojusz Własności Intelektualnej zaleca pozostawić Polskę na liście krajów będących pod obserwacją (Watch List). Od 2004 roku nie jesteśmy na liście Priority Watch List, czyli w zestawieniu krajów w których współczynnik piractwa jest niezwykle wysoki.

Tagi: piractwo, business news, wiadomości, manager, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz