Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
e-podatki
27.03.2006 14:28

PIT wyślemy przez internet

Już od sierpnia tego roku Ministerstwo Finansów wprowadzić ma możliwość składania części deklaracji drogą elektroniczną. E-deklaracje mają być wprowadzone na podstawie uchwalonej cztery lata temu ustawy o podpisie elektronicznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Już od sierpnia tego roku Ministerstwo Finansów wprowadzić ma możliwość składania części deklaracji drogą elektroniczną. E-deklaracje mają być wprowadzone na podstawie uchwalonej cztery lata temu ustawy o podpisie elektronicznym. Dla firm mniejszych będą one dobrowolne, natomiast duże przedsiębiorstwa, obsługiwane przez specjalne urzędy skarbowe, deklaracje przez Internet mają składać obowiązkowo.

Prace nad wprowadzeniem tak zwanych e-podatków trwają już od kilku lat. Wdrażanie projektu zakończyć ma się w roku 2008.

Harmonogram wdrażania e-podatków przewiduje wprowadzenie w tym roku jedynie części e-deklaracji. W ciągu najbliżych dwóch lat drogą elektroniczną ma być obsługiwana cała komunikacja między podatnikami a fiskusem.

| Harmonogram wprowadzania e-podatków: |
| --- |
| - przyjmowanie drogą elektroniczną deklaracji CIT i PIT – III kw. 2006 roku - wysyłanie przez administrację podatkową potwierdzeń o złożonych deklaracjach – III kw. 2006 r. - przyjmowanie drogą elektroniczną deklaracji VAT, AKC i pozostałych PIT – IV kw. 2006 r. - przyjmowanie drogą elektroniczną deklaracji NIP – I kw. 2007 r. - dostęp podatnika do elektronicznej informacji o złożonych przez siebie deklaracjach – I kw. 2007 r. - przyjmowanie elektronicznych podań – I kw. 2007 r. - obsługa spraw na drodze elektronicznej, dwustronna komunikacja elektroniczna z podatnikiem – II kw. 2007 r. - udostępnienie dedykowanej i ogólnej informacji podatkowej na portalu podatkowym – III kw. 2007 roku. |

Obecnie firmy rozliczają się drogą elektroniczną z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Z obowiązku składania deklaracji ZUS przez Internet przedsiębiorcy początkowo nie byli zadowoleni. Winą za to można przede wszystkim obarczyć niedoróbki i błędy w programie rozliczeniowym Płatnik.

Zwolennicy otwartego oprogramowania postanowili napisać wolną i darmową wersję programu do rozliczeń z ZUS-em. Program "Janosik" działać miał między innymi pod Linuksem i MacOsem. Niestety, projekt nie został zakończony. Jak mówi Łukasz Jachowicz, jeden z jego autorów, przy wsparciu finansowym na dokończenie programu wystarczyłyby dwa miesiące.
Stosowanie Płatnika, działającego wyłącznie z systemem operacyjnym Windows było obligatoryjne – ZUS nie zgadzał się na dokumenty generowane w żaden inny sposób. Takich obostrzeń w rozliczeniach z fiskusem nie będzie. Jak pisze Gazeta Wyborcza, „Ministerstwo tylko zdefiniuje i opublikuje standardy techniczne i formaty przesyłania danych. Będzie je mógł obsłużyć dowolny system finansowo-księgowy. Wystarczy, że jego producent doda odpowiednią funkcję do swojego oprogramowania”.

Problemem może stać się dla podatników konieczność opatrywania e-deklaracji bezpiecznym podpisem elektronicznym. Jego wprowadzenie w firmie wiąże się z koniecznością zakupu certyfikatu oraz odpowiednich urządzeń i stanowi wydatek rzędu kilkuset złotych.

Tagi: e-podatki, business news, wiadomości, podatki, baza wiedzy, manager, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz