Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
orlen
23.01.2013 14:50

PKN Orlen inwestuje w energetykę. Wydzadzą miliardy złotych

W 2013 roku PKN Orlen może wykonać do siedmiu odwiertów na złożach niekonwencjonalnych gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

PKN Orlen przygotowuje się do kolejnych etapów rozwoju segmentów poszukiwań i wydobycia węglowodorów oraz energetyki. W 2013 r. ma rozpocząć się pierwszy odwiert spółki na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego. Analizowana jest też budowa elektrowni w Płocku.

Jak poinformował wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk, nakłady inwestycyjne w 2013 r. mają wynieść tam w bazowym scenariuszu 3,1 mld zł, z czego do 400 mln zł spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje w upstream (wydobycie - red.), a 200 mln zł na energetykę.

Jędrzejczyk ocenił, że w 2013 r. PKN Orlen może wykonać do siedmiu odwiertów na złożach niekonwencjonalnych gazu.

Jeden odwiert poziomy płockiego koncernu - na koncesji Lubartów - jest w toku. W tym roku planowane jest przeprowadzenie zabiegu szczelinowania hydraulicznego oraz test produkcyjny. Wyniki szczelinowania - jak zapowiedział Jędrzejczyk - powinny być znane w maju. Wtedy spółka planuje zorganizowanie _ inwestor's day _, by podać więcej szczegółów o pracach w segmencie wydobycia.

PKN Orlen podkreślił w środowym komunikacie, że rozwój segmentów poszukiwań i wydobycia węglowodorów oraz energetyki to filary strategii grupy kapitałowej spółki. Jak przypomniał płocki koncern, w 2011 r. spółka zakończyła cztery odwierty w poszukiwaniu gazu z łupków, w tym trzy pionowe i jeden horyzontalny.

PKN Orlen zaznaczył, że równocześnie angażuje się w poszukiwania konwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu. _ W ramach tych projektów zakończono odwiert rozpoznawczy na Niżu Polskim (Sieraków). Trwają przygotowania do uruchomienia prac na szelfie łotewskim, gdzie pierwszy odwiert rozpocznie się w tym roku _ - podał koncern.

Według PKN Orlen najbardziej zaawansowany projekt energetyczny o charakterze rozwojowym to budowa bloku parowo-gazowego we Włocławku o mocy 463 MWe. W IV kwartale 2012 r. płocki koncern podpisał kontrakt z generalnym wykonawcą inwestycji, którym zostało konsorcjum General Electric International Inc. i SNC-LAVALIN POLSKA. Jednocześnie PKN Orlen zawarł z General Electric International dwunastoletnią umowę na serwis głównych urządzeń bloku.

_ Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na koniec I kwartału br. _ - poinformował w środę PKN Orlen. Przewidywany termin oddania bloku do eksploatacji to IV kwartał 2015 r. _ Budżet dla tego projektu to 1,4 mld zł. W tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą 200 mln zł, a w latach 2014 i 2015 łącznie 1,2 mld zł, z czego trochę więcej w 2015 r. niż w roku przyszłym _ - powiedział podczas telekonferencji Jędrzejczyk.

Nowy blok będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła na potrzeby m.in. grupy włocławskiego Anwilu i PKN Orlen. Około połowa wytwarzanej energii będzie trafiała na rynek zewnętrzny. Uruchomienie produkcji energii planowane jest w IV kwartale 2015 r.

PKN Orlen podał, że drugi z projektów energetycznych, czyli budowa bloku gazowo-parowego w Płocku _ przeszedł już etap analizy wariantowej koncepcji budowy i studium wykonalności _ dla mocy w przedziale 450-600 MWe. Projekt ten - jak zaznaczył koncern - zyskał też decyzję środowiskową; obecnie _ trwają analizy ekonomiczne _ planowanej inwestycji.

PKN Orlen, przedstawiając w listopadzie 2012 r. swą strategię, podał, iż w latach 2013-17 planuje wydać na inwestycje w grupie kapitałowej 22,5 mld zł, w tym 4,2 mld zł na energetykę i 5,1 mld zł na wydobycie, w tym głównie gazu z łupków.

Jak poinformował wówczas koncern, w oparciu o prognozy wzrostu popytu na energię elektryczną w Polsce, przy równoczesnym spadku mocy wytwórczych w kraju, a także ze względu na dobrą pozycję do rozbudowy aktywów energetycznych, spółka przewiduje znaczące inwestycje w tej dziedzinie do 2017 r. Moc wytwórcza zainstalowana w PKN Orlen ma wzrosnąć do tego czasu z 345 MWe do 1400 MWe.

PKN Orlen posiada 8 licencji poszukiwawczych na gaz łupkowy w ramach trzech projektów: Lublin Shale (Lublin, Garwolin, Lubartów, Wierzbica, Bełżyce), Hrubieszów Shale (Hrubieszów) oraz Mid-Poland (Sieradz, Łódź). Prace poszukiwawcze koordynuje Orlen Upstream - spółka celowa PKN Orlen, powołana w 2006 r. do poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Na początku grudnia 2012 r. PKN Orlen wspólnie z ExxonMobil Exploration and Production Poland złożył w Ministerstwie Środowiska wniosek o cesję dwóch obszarów koncesyjnych na rzecz płockiego koncernu na poszukiwanie gazu łupkowego: Wodynie-Łuków i Wołomin. Jak informował koncern, spółka zdecydowała się na odkupienie obu obszarów koncesyjnych o łącznej powierzchni 2150 km kw. Wraz z nowymi PKN Orlen stanie się właścicielem 10 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu łupkowego w Polsce, o łącznej powierzchni prawie 9 tys. km kw.

W listopadzie 2012 r. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec informował, że spółka nadal prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania partnerów zagranicznych do projektu wydobycia gazu z łupków. _ Rozmawiamy w sprawie aliansów strategicznych, ale bez przedstawienia oficjalnych ram prawnych i podatkowych inwestorzy są ostrożni w podejmowaniu działań na polskim rynku. Jeśli pozyskamy partnerów, to wtedy nasz udział w zaplanowanych inwestycjach by się obniżył _ - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna inwestycja zakończona. Teraz gaz... Inwestycja jest istotna nie tylko dla Czech, ale i całej Unii Europejskiej, gdyż dzięki Gazeli rosyjski gaz będzie dostarczany do południowych Niemiec i Francji.
Koncerny energetyczne spowalniają inwestycje Ministerstwo środowiska z miesiąca na miesiąc przesuwa termin konsultacji.
Pierwsza taka sytuacja w Bułgarii od 1989 roku Liczba ważnych podpisów zebranych przez bułgarską lewicę pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. przyszłości energetyki jądrowej spełnia wymogi konstytucyjne.
Tagi: orlen, pkn orlen, business news, giełda, kraj, manager, strategie, unia, zarządzanie, marketing i zarządzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz