Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen na Litwie zakłada biznes ochroniarski

0
Podziel się

Branża nie boi się tej konkurencji. Ma rację?

PKN Orlen na Litwie zakłada biznes ochroniarski
(orlen.pl)
bEhcbETF

Działalność ochroniarską będzie prowadziła tam Orlen Apsauga, spółka zarejestrowana w litewskim Centrum Rejestrów.

PKN Orlen jest właścicielem Orlen Lietuva - największej litewskiej spółki, jedynej rafinerii w krajach bałtyckich.

Jak informuje we wtorek agencja BNS, kapitał zakładowy przedsiębiorstwa wynosi 325 tys. litów (ponad 395 tys. zł). Jedynym akcjonariuszem Orlen Apsauga jest działająca w Polsce spółka Orlen Ochrona, należąca do PKN Orlen.

bEhcbETH

Według litewskiego dziennika Verslo Żinios tamtejsza branża ochroniarska nie boi się polskiej konkurencji, licząc raczej, że dzięki nowemu graczowi rynek stanie się bardziej przejrzysty.

Dyrektor litewskiej firmy ochroniarskiej G4S Lietuva Saulius Tuleviczius ocenia na łamach Verslo Żinios, że litewski rynek ochroniarski jest mało przejrzysty. Jednocześnie wyraża on nadzieję, że wraz z pojawieniem się Orlen Apsauga sytuacja w branży zmieni się tam na lepsze.

Tuleviczius uważa, że jeżeli Orlen Ochrona będzie chciała strzec nie tylko swoich obiektów, ale też świadczyć usługi dla podmiotów zewnętrznych, to prawdopodobnie będzie musiała kupić jakąś z istniejących firm ochroniarskich. Mówi się m.in. o możliwych transakcjach ze spółką Saugos Investiciju Biuras i Eurocash1.

Orlen Ochrona, spółka zależna PKN Orlen, który jest właścicielem Orlen Lietuva, powstała w 1998 r. w wyniku przekształcenia straży przemysłowej dawnej Petrochemii Płock. Początkowo spółka nosiła nazwę PetroOchrona, a jej działalność ograniczała się do ochrony kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku.

bEhcbETN

Obecnie Orlen Ochrona świadczy także usługi dla klientów zewnętrznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa branży paliwowej i sektora naftowego, ochrony osób i mienia oraz transportu pieniędzy na terenie całej Polski.

Z początkiem lipca 2011 r. rozpoczął działalność oddział Orlen Ochrony w Czechach, gdzie znajduje się Unipetrol, spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen. Oddział prowadzi ochronę obiektów Unipetrolu w Litvinovie. Uzyskał też czeskie koncesje m.in. na prowadzenie usług ochrony mienia i osób oraz świadczenia prywatnych usług detektywistycznych.

Do chwili nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać informacji od prezesa Orlen Ochrony i biura prasowego PKN Orlen, dotyczących m.in. powołania spółki Orlen Apsauga, zakresu i planów jej działalności.

Czytaj więcej o działalności koncernu w Money.pl
PKN Orlen znów zmienia ceny paliw. O ile? W tym roku jest to 27. podwyżka cen benzyny i 26. podwyżka cen oleju napędowego w płockim koncernie.
Obniżą cenę bezyny, ale podniosą... Zobacz o ile od dziś będzie tańsza benzyna
Kiedy pęknie szóstka? Benzyna już za 5,99 zł Średnie ceny benzyny nie powinny w najbliższym miesiącu przekroczyć poziomu 6 zł za litr. Powód? Wyhamowały podwyżki na rynku hurtowym.
bEhcbEUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)