Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
orlen
28.03.2014 16:53

PKN Orlen przygotowuje nowe inwestycje energetyczne

Nowy blok będzie wytwarzał energię elektryczną przede wszystkim na potrzeby grupy Anwil, ale blisko połowa wytwarzanej tam energii będzie trafiała na rynek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

PKN Orlen przewiduje, że w drugiej połowie roku rozstrzygnie przetarg, dotyczący wyboru głównego wykonawcy turbozespołu o mocy 70 MWe w elektrociepłowni zakładu głównego koncernu w Płocku. Projekt jest powiązany z planem budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450-600 MWe.

Według PKN Orlen, turbozespół będzie produkował energię elektryczną, w kogeneracji z wytwarzaniem ciepła, na potrzeby zakładu produkcyjnego w Płocku, a także odbiorców zewnętrznych. - _ Ostateczny koszt inwestycji będzie znany po zakończeniu procesu wyboru wykonawcy. Zakładamy, że może to nastąpić w drugiej połowie roku _ - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

PKN Orlen podał, że termin rozpoczęcia realizacji turbozespołu jest uzależniony od wyniku ostatecznej analizy projektu, dotyczącego budowy w Płocku bloku gazowo-parowego o mocy od 450 do 600 MWe.

Odnosząc się do aktualnego stanu prac związanych z projektem budowy tego bloku, płocki koncern poinformował, że _ przetarg na wykonawcę głównego zakresu prac "pod klucz" zbliża się do etapu ostatecznych negocjacji _. _ Trwają także prace nad przygotowaniem infrastruktury. Spodziewamy się gotowości do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej w drugiej połowie 2014 r. _ - podało biuro prasowe spółki.

Według PKN Orlen, prace nad studium wykonalności oraz projekt budowlany bloku gazowo-parowego zostały już zakończone - obecnie trwają prace nad przygotowaniem infrastruktury około blokowej. Blok mógłby rozpocząć pracę z końcem 2017 r.

PKN Orlen zaznaczył, że ostateczna decyzja o przystąpieniu do realizacji tej inwestycji zostanie podjęta po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej przedsięwzięcia. _ - Nie bez znaczenia będzie również kondycja finansowa koncernu oraz sytuacja makroekonomiczna, w tym propozycje rządu w sprawie systemów wsparcia wysokosprawnej kogeneracji _ - podkreśliło biuro prasowe płockiego koncernu.

Wcześniej PKN Orlen informował, że nowy blok miałby być połączony rurociągami parowymi z blokiem istniejącym już w zakładowej elektrociepłowni płockiego koncernu, który działa w systemie olejowo-gazowym.

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu _ Inwestycje Polskie _ z Banku Gospodarstwa Krajowego. Maksymalna wartość finansowania w ramach podpisanej umowy kredytowej to 1 mld zł. Jak podał wtedy płocki koncern, środki z kredytu zostaną wykorzystane głównie na wsparcie realizacji strategii energetycznej spółki.

Wcześniej, w kwietniu 2013 r., PKN Orlen rozpoczął budowę bloku gazowo-parowego o mocy ok. 470 MWe we Włocławku. Koszt przedsięwzięcia to prawie 1,4 mld zł. Inwestycja, której wykonawcą jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, potrwa do 2015 r. Elektrociepłownia, zlokalizowana niedaleko włocławskich zakładów Anwil - spółki z grupy PKN Orlen, będzie największą i najnowocześniejszą wśród elektrowni gazowo-parowych w Polsce.

Według płockiego koncernu, blok we Włocławku będzie wytwarzał energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła przede wszystkim na potrzeby grupy Anwil, ale blisko połowa wytwarzanej tam energii będzie trafiała na rynek.

W opublikowanej w 2012 r. strategii PKN Orlen podał, że w latach 2013-17 planuje wydać na inwestycje w grupie kapitałowej 22,5 mld zł, w tym 4,2 mld zł na energetykę. W dokumencie tym płocki koncern założył ponad czterokrotne zwiększenie do 2017 r. posiadanych mocy wytwórczych w zakresie energii elektrycznej w oparciu o technologie gazowe i produkcję w formule kogeneracji z 345 MWe do 1400 MWe.

W 2014 r. PKN Orlen przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie 3,8 mld zł, z czego ponad połowę zamierza przeznaczyć na rozwój, zwłaszcza na wydobycie i energetykę. W 2013 r. nakłady inwestycyjne wyniosły tam 3 mld zł, w tym 138 mln zł na energetykę.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: orlen, pkn orlen, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz