Notowania

Przejdź na

PKP oddają do użytku nowy przystanek kolejowy w Ozorkowie

Będzie można korzystać z niego od jutra.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Od poniedziałku mieszkańcy Ozorkowa (Łódzkie) będą mogli korzystać z nowego przystanku kolejowego - Ozorków Nowe Miasto. Gotowe są również dwa wyremontowane perony na stacji Chociszew - poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Inwestycje powstały w ramach programu budowy oraz przebudowy przystanków na trasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA), która ma połączyć Łódź z miastami i gminami aglomeracji. Połączenia uruchamiane będą sukcesywnie od 2014 r. Nowe pociągi ŁKA mają uzupełniać ofertę Przewozów Regionalnych.

PKP PLK informują, że w ramach realizowanego projektu do końca 2013 roku pasażerowie będą korzystali z łącznie ośmiu nowych i dziewięciu zmodernizowanych przystanków i stacji. Inwestycja obejmuje odcinki linii kolejowych - z Łodzi do Łowicza i Kutna, ze stacji Łódź Kaliska do stacji Łódź Chojny i Łódź Widzew.

Projekt pozwolił również na podwyższenie bezpieczeństwa na skrzyżowaniach torów z drogami. Na dziewięciu przejazdach działają już urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej, m.in. w Łodzi przy ul. Okulickiego, w Jedliczach przy drodze prowadzącej do Grotnik, w Smardzewie, Strykowie oraz Głownie.

Wartość projektu przekracza 42 mln zł netto. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Unii Europejskiej i realizowany jest wspólnie przez samorząd województwa łódzkiego, PKP PLK, PKP SA, miasto Łódź i gminę Zgierz. Inwestycja uzupełni pozostałe projekty kolejowe realizowane przez PKP PLK na terenie aglomeracji łódzkiej.

Rozszerzeniem budowy ŁKA jest rewitalizacja linii kolejowej Łódź Widzew-Zgierz. Inwestycja obejmie przebudowę torów na długości ponad 12 km. We wrześniu ma rozpocząć się remont wiaduktu kolejowego nad ul. Telefoniczną w Łodzi. Po zakończeniu prac czas przejazdu pociągiem aglomeracyjnym z Łodzi Widzewa do Zgierza wyniesie ok. 15 minut, a maksymalna prędkość pociągów ma wynieść 100 km na godzinę. Podróżni będą mogli ponownie korzystać z trzech przebudowanych przystanków: Łódź Stoki, Łódź Marysin i Łódź Arturówek - od wielu lat wyłączonych z eksploatacji.

Ważną częścią tej inwestycji jest przebudowa pięciu przejazdów kolejowych w ciągu ulic: Edwarda, Kasztelańskiej, Świtezianki, Łozowej oraz Chełmskiej. Prace związane z rewitalizacją linii z Łodzi Widzewa do Zgierza prowadzone będą także m.in. na wiaduktach i mostach. Ich zakończenie zaplanowano na 2014 rok. Wartość projektu wynosi ponad 18 mln zł netto.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwają testy polskiego Pendolino Pierwszy polski pociąg Pendolino czeka teraz seria sprawdzianów, które pokażą, czy może bezpiecznie wozić pasażerów. Będą miały miejsce na specjalnym torze niedaleko Wrocławia.
Zmiany na kolei. Już od początku września Od drugiego września wejdzie w życie zaktualizowany rozkład jazdy Kolei Śląskich. Zmiany są skutkiem prac remontowo-modernizacyjnych.
PKP jednak musi zapłacić wysoką karę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prezesa Urzędu Transportu Kolejowego nakładającą na Przewozy Regionalne prawie 0,5 mln zł kary.
Tagi: pkp polskie linie kolejowe, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz