Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
karty
19.04.2010 12:01

Plastikowy pieniądz ciąży nam coraz bardziej

Zadłużenie z tytułu kart kredytowych wzrosło w ciągu roku o ponad 18 proc. do prawie 15 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gdolgikh/Dreamstime)

*Zadłużenie z tytułu kart kredytowych wyniosło na koniec 2009 r. prawie 15 mld zł - wynika z opublikowanych danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Zadłużenie to wzrosło o 18,3 proc. w porównaniu do grudnia 2008 r. *

UKNF poinformował, że udział kredytów spłacanych z opóźnieniem w kredytach powiązanych z kartami przekroczył 12 proc., co oznacza wzrost o 111,5 proc. do 1,8 mld zł.

_ - Użytkownicy kart kredytowych złożyli w ubiegłym roku do UKNF ponad 250 skarg. Najczęściej wynikały one z niewystarczającej wiedzy klientów banków na temat kart kredytowych _ - napisał urząd w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE: Zadłużenie Polaków drastycznie wzrosło
UKNF zwraca uwagę na _ limit kredytowy _, czyli maksymalną kwotę zadłużenia, do wysokości której jej właściciel może dokonywać transakcji kartą.

Przypomina, że na wysokość limitu mają wpływ opłaty i prowizje związane z użytkowaniem karty oraz odsetki naliczane od kwot dokonanych transakcji.

_ - Sposób naliczania odsetek oraz zasady spłaty kredytu ustalane są indywidualnie przez każdy bank. Naliczanie odsetek rozpoczyna się po pewnym czasie, tzw. grace period, który wynosi zwykle ok. 54-56 dni _ - wyjaśnia UKNF.

Zdaniem urzędu użytkownik karty kredytowej powinien pamiętać, że okres bezodsetkowy dotyczy z zasady tylko transakcji bezgotówkowych. Wypłaty z bankomatu podlegają naliczaniu odsetek od dnia dokonania wypłaty gotówki. Ponadto są najczęściej obciążone dodatkową opłatą za pobranie gotówki.

Banki z reguły wymagają stałej, comiesięcznej spłaty części zaciągniętego kredytu, zwanej spłatą minimalną.

UKNF podkreśla, że posiadanie karty kredytowej wiąże się z koniecznością zapłaty szeregu opłat. Jej użytkownik musi się liczyć z tym, że zapłaci m.in.:

  • za wydanie karty (także karty dodatkowej),
  • za jej wznowienie,
  • za transakcje gotówkowe,
  • za ubezpieczenie, zmianę limitu karty,
  • przekroczenie limitu,
  • obsługę nieterminowej spłaty,
  • wydanie zaświadczenia o stanie zadłużenia,
  • za zastrzeżenie karty czy przewalutowanie transakcji.

_ - Przyznany na danej karcie kredytowej limit kredytowy ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej w przypadku zaciągania innych zobowiązań bankowych, nawet jeżeli z danej karty faktycznie się nie korzysta _ - zwraca uwagę UKNF.

Ostrzega, że korzystanie z karty kredytowej za granicą może oznaczać konieczność poniesienia kosztów przewalutowania. W niektórych przypadkach może nawet chodzić o podwójne przewalutowanie, np. zamianę miejscowej waluty na euro, a następnie na złote. Od każdej operacji bank pobiera prowizje.

Trzeba też pamiętać., że za nieuprawnione transakcje dokonane kartą jej posiadacz odpowiada do wysokości 150 euro, ale pod warunkiem, że do transakcji tych nie doszło z winy posiadacza.

Na całym rynku kart wciąż przybywa

Jak wynika z danych NBP, na całym rynku liczba kart kredytowych cały czas rośnie. Na koniec 2009 r. było ich prawie 11,05 mln sztuk, o 301 tys. więcej niż po trzech kwartałach 2009 r. i 1,64 mln więcej niż na koniec grudnia 2008 r.

Sytuację tę można wytłumaczyć częściowo przyrostem kart kredytowych w bankach consumer finance - Cetelem i Sygma. Banki nie chcą podawać żadnych danych przed operacyjnym połączeniem. Ostatnie liczby pochodzą z końca I kwartału 2009 r. Wówczas Cetelem pokazał 1490 tys. kart (wszystkie posiadane), a Sygma Bank - 600 tys. (aktywne). Zarówno Cetelem jak i Sygma na kartach kredytowych wypłacają też nadal nieźle spłacane kredyty ratalne. To mogłoby w jakiś sposób tłumaczyć rosnącą statystykę.

Na powiększający się portfel kredytówek wpływ może mieć także aktywność banków spółdzielczych. Tym bardziej, że klienci banków spółdzielczych posiadający karty kredytowe, na tle całego rynku są czyści jak kryształ. Odsetek złych kredytów na kartach wynosi tu zaledwie 1,9 proc.

Liderami pozostają BPH, Lukas Bank i PKO BP

Liderem rynku kart kredytowych, mimo dużego ubytku, pozostaje BPH. Bank ten
po połączeniu z GE Money Bankiem ma ich ponad 1,4 mln sztuk. Drugi jest Lukas Bank
z ponad 1,37 mln kart, a trzeci PKO BP, który ma powyżej 1,1 mln kart kredytowych. Bank ten zwiększył dzielący go dystans od czwartego na tym rynku Citi Banku Handlowego (1,03 mln).

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: karty, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska, karty kredytowe, portfel, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz