Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PLL LOT chce zwolnić do 230 osób

0
Podziel się:

Według zapewnień władz spółki, redukcja etatów dotyczy tylko pracowników naziemnych firmy.

PLL LOT chce zwolnić do 230 osób
(Wojciech Strozyk/Reporter)

Związki zawodowe działające w Polskich Liniach Lotniczych LOT parafowały porozumienie, zgodnie z którym w ramach zwolnień grupowych pracę może stracić do 245 pracowników naziemnych - poinformował przewodniczący NSZZ _ Solidarność _ w firmie Stefan Malczewski. * *Rzecznik spółki Marek Kłuciński, twierdzi natomiast, że mowa jest o nie więcej niż 230 osobach, które mogą stracić pracę w ramach zwolnień grupowych, które rozpoczną się 4 marca.

Aktualizacja 14:47

- _ W ramach zwolnień grupowych z firmy może odejść nie więcej niż 230 pracowników. Ze względu na trwające prace nad modyfikacją i ostatecznym kształtem siatki połączeń LOT, zwolnienia grupowe nie obejmą personelu pokładowego oraz latającego _ - powiedział Kłuciński.

Rzecznik dodał, że proces zwolnień grupowych rozpocznie się 4 marca i potrwa do 30 listopada br. Przypomniał, że 130 pracowników zadeklarowało skorzystanie z programu dobrowolnych odejść.

- _ Jest to pierwszy etap procesu restrukturyzacji spółki. W momencie, kiedy zakończą się prace nad ostatecznym kształtem programu restrukturyzacji, podejmowane będą decyzje odnośnie ewentualnych dalszych zwolnień w PLL LOT _ - powiedział Kłuciński.

_ - Zostało opracowane porozumienie z pracodawcą. Może on rozpocząć zwolnienia grupowe od 4 marca br. Dotyczyć to będzie do 245 osób, tylko osób pracujących na ziemi _ - powiedział wczesniej Malczewski.

Wyjaśnił, że pracodawca odstąpił na razie od zwolnień wśród pilotów oraz personelu pokładowego. _ - Pracodawca powiedział nam, że trwają prace nad siatką połączeń na sezon letni; jak zostanie ona opracowana, wówczas będzie wiadomo, ilu potrzebnych będzie pilotów oraz osób z personelu pokładowego. Dopóki siatka nie zostanie opracowana, zwolnienia w tych dwóch grupach nie będą przeprowadzane _ - powiedział.

Wyjaśnił, że większość związków parafowała porozumienie; aby do niego doszło, podpisy musiały złożyć trzy reprezentatywne związki zawodowe: Solidarność, Związek Zawodowy Personelu Pokładowego oraz Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych. W spółce działa dziewięć związków.

_ - To porozumienie najprawdopodobniej wejdzie w życie od poniedziałku. Związki zgodziły się na nie. Chcemy pokazać, że nie jesteśmy niereformowalnym betonem. Chcemy restrukturyzacji spółki, czekamy na ten plan, jak i na ustalenia odnośnie kształtu letniej siatki połączeń _ - powiedział szef _ S _.

Do czasu nadania depeszy władze LOT nie udzieliły komentarza w tej sprawie.

Od 15 stycznia tego roku w spółce został wprowadzony program dobrowolnych odejść. 24 stycznia zakończono pierwszą fazę tego programu. W sumie chęć skorzystania z niego zadeklarowało 130 pracowników. 7 lutego zarząd LOT podjął uchwałę o wszczęciu procedury zwolnień grupowych.

_ - Szacowane jest - a to będzie wynikało z przyjętego modelu biznesowego i siatki połączeń - że procedurą zwolnień grupowych zostanie objętych około 500 pracowników. Ta liczba może się zmieniać na plus lub minus w zależności od stosownych decyzji zarządu spółki _ - powiedział w ubiegłym tygodniu wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Wiceminister podkreślił, że zmniejszenie zatrudnienia w LOT to tylko jeden z elementów złożonego procesu restrukturyzacji firmy. _ - Szukając oszczędności, nie bazujemy tylko na zwolnieniach, ale jest to jeden z elementów całego programu, który powstaje aktualnie w spółce _ - zaznaczył. Dodał, że koszty osobowe u polskiego przewoźnika nie są najwyższe w relacji do innych podmiotów działających w sektorze.

W połowie lutego nowy prezes spółki Sebastian Mikosz zapowiedział zwolnienia pracowników spółki. _ - Wysłaliśmy do Powiatowego Urzędu Pracy informację o liczbie pracowników przewidzianych do zwolnienia. Ile z tych osób zostanie zwolnionych, tego nie wiem. Prowadzimy dialog społeczny _ - powiedział wówczas. Chodzi o ponad 560 pracowników.

Na koniec 2012 r. spółka zatrudniała 2063 osoby, w tym 413 pilotów, 642 pracowników personelu pokładowego. 855 osób pracowało w kraju, a 153 osoby - za granicą.

Polskie Linie Lotnicze LOT znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Z wyliczeń spółki przed audytem, które w ubiegłym tygodniu przekazał resort skarbu, wynika, że za ubiegły rok miała ona stratę w wysokości 157,1 mln zł netto, a na działalności podstawowej strata wyniosła 115,1 mln zł. Dodatkowo spółka ponosi koszty z powodu uziemienia dreamlinerów, które sięgnęły już ok. 8 mln zł. Za 2011 rok spółka miała stratę w wysokości 145,7 mln zł.

Pod koniec grudnia 2012 r. PLL LOT otrzymały 400 mln zł na ratowanie spółki. Pieniądze te - jak tłumaczył resort skarbu - spółka przeznaczyła na spłatę przeterminowanych zobowiązań (318 mln zł) i pokrycie strat operacyjnych. Do końca stycznia firma wydała już 331,8 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Straty LOT to już kilkanaście milionów zł Wszystkiemu winna dyrektywa o wstrzymaniu lotów do czasu wyjaśnienia przyczyn usterek samolotów B787 dreamliner.
Premier o LOT: W końcu przestanie istnieć? _ Jeśli LOT nie zostanie twardo zrestrukturyzowany, przestanie istnieć i nie będzie tutaj tak jak w poprzednich latach takiej nieustannej kroplówki _.
Prezes LOT ujawnia, kiedy polecą dreamlinery - _ Do końca października dreamlinery należące do LOT nie będą uwzględnione w siatce połączeń _ - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz.
business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)