Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pll lot
21.03.2013 17:18

PLL LOT zmieni zasady zatrudnienia pilotów?

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT chce zmienić warunki zatrudnienia pilotów - poinformowała dziś spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/Reporter)

*Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT chce zmienić warunki zatrudnienia pilotów - poinformowała dziś spółka. Dotychczasowe zasady mają przestać obowiązywać z końcem czerwca. Zmiany są kolejnym etap restrukturyzacji. Związek pilotów jest zaskoczony. *

Warunki zatrudnienia pilotów są określone w Zbiorze Zasad Działania Pilotów PLL LOT, który - jak poinformowała spółka - zarząd przewoźnika zdecydował dziś wypowiedzieć. Okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. LOT zaznaczył, że to kolejny etap restrukturyzacji firmy.

Zbiór Zasad Działania Pilotów zawiera wymogi kwalifikacyjne oraz zasady awansowania i przeszkalania na różne typy samolotów zgodnie z tzw. listą starszeństwa. Według spółki lista starszeństwa - czyli lista porządkująca pilotów według stażu pracy - jest jedynym kryterium decydującym o awansie lub przeszkoleniu. Zbiór Zasad obejmuje także uregulowania dotyczące czasu pracy pilotów oraz dodatkowe świadczenia (m.in. 10 dni dodatkowego urlopu, pełne umundurowanie na koszt spółki, ekwiwalent za pranie i zasady finansowania szkoleń).

_ - Zmiana ta jest jednym z koniecznych działań dla przeprowadzenia transformacji LOT-u. Ma ona zapewnić zdecydowanie większą konkurencyjność polskiego przewoźnika wobec liczących się w branży linii lotniczych, których nie ograniczają nadzwyczajne przywileje wybranych grup zawodowych. Przywileje te utrudniają bardziej efektywne planowanie załóg _ - czytamy w komunikacie spółki.

LOT zaznaczył, że decyzja o wypowiedzeniu Zbioru Zasad ma na celu także _ dostosowanie warunków zatrudnienia pilotów LOT-u do realiów rynkowych, co oznacza m.in. zmianę systemu wynagrodzenia na bardziej motywujący pilotów, otwarte zasady awansów i rozwoju zawodowego oraz zwiększenie elastyczności zatrudnienia _.

Jak zaznaczyła spółka, od momentu ustania okresu wypowiedzenia Zbioru Zasad grupa zawodowa pilotów objęta będzie, podobnie jak pozostali pracownicy firmy, regulacjami kodeksu pracy.

Zbiór Zasad Działania Pilotów został zawarty 24 września 2010 roku pomiędzy przedstawicielami zarządu spółki oraz Związkiem Zawodowym Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT SA i był integralną częścią porozumienia kończącego spór zbiorowy trwający od marca do września 2010 roku.

Przewodniczący Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych w PLL LOT Ireneusz Oziembała powiedział, że związkowcy są zaskoczeni decyzją prezesa spółki Sebastiana Mikosza. _ - Uważamy, że ta decyzja jest niepoważna _ - dodał.

Na koniec 2012 r. spółka zatrudniała 2063 osoby, w tym 413 pilotów, 642 pracowników personelu pokładowego. 855 osób pracowało w kraju, a 153 osoby - za granicą.

Polskie Linie Lotnicze LOT znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Z wyliczeń spółki przed audytem, które pod koniec lutego przekazał resort skarbu, wynika, że za ubiegły rok miała ona stratę w wysokości 157,1 mln zł netto, a na działalności podstawowej strata wyniosła 115,1 mln zł. Dodatkowo spółka ponosi koszty z powodu uziemienia samolotów Dreamliner. Za 2011 rok spółka miała stratę w wysokości 145,7 mln zł.

Od 15 stycznia tego roku w spółce został wprowadzony program dobrowolnych odejść; 24 stycznia zakończono pierwszą jego część. W sumie chęć skorzystania z niego zadeklarowało 130 pracowników. 7 lutego zarząd LOT podjął uchwałę o wszczęciu procedury zwolnień grupowych. W ramach zwolnień grupowych oraz programu dobrowolnych odejść, w pierwszym etapie restrukturyzacji z PLL LOT odejdzie w marcu 360 pracowników. To jednak nie koniec restrukturyzacji zatrudnienia. Pod koniec lutego wiceminister skarbu Rafał Baniak mówił, że to dopiero pierwszy etap zwolnień w ramach restrukturyzacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wizz Air planuje powiększenie floty Wizz Air zakłada w tym roku zwiększenie liczby połączeń w Europie z ponad 250 do 300 i wzrost liczby pasażerów z ponad 12 do ok. 13,5 mln osób.
Wrak tupolewa sprowadzą samolotem? Według rozgłośni _ Głos Rosji _, w Smoleńsku rozmawiali o przekazaniu wraku mer miasta i przedstawiciel MSZ.
Samolot leciał bez pilota Jeden z pilotów poszedł do toalety, drugi zasnął. Samolot holenderskiej linii Transavia Airlines był przez wiele minut całkowicie bez opieki.
Tagi: pll lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz