Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Plus przejdzie w ręce Szwedów?

0
Podziel się

Szwedzko-fiński koncern Telia Sonera jest zainteresowany kupnem Polkomtelu.

Plus przejdzie w ręce Szwedów?
(Minute/Dreamstime)
bEryqwBh

Szwedzko-fiński koncern Telia Sonera jest zainteresowany kupnem polskiego Polkomtelu. Według strony szwedzkiej, początek negocjacji jest przewidywany jeszcze przed końcem roku.

W 2008 roku, gdy duńska firma telekomunikacyjna TDC sprzedała swój 25-proc. udział w Polkomtelu, operator był wyceniony na 3,7 mld euro. Zarówno Blackstone jak i Apax są inwestorami w TDC i mają szczegółową wiedzę o polskiej firmie.

_ FT _ sądzi, że prywatne spółki kapitałowe mogą jako jedyne stanąć do przetargu, ponieważ nie zanosi się na to, by z ofertami wystąpił któryś z dużych europejskich inwestorów branżowych. Tym samym dla spółek kapitałowych może to być jedna z największych transakcji w Europie od trzech lat.

bEryqwBj

France Telecom i Deutsche Telekom już teraz są obecne na polskim rynku telefonii komórkowej, gdzie są właścicielami operatorów Orange i Ery i przy próbie kupna Polkomtelu musieliby się liczyć ze sprzeciwem regulatora. Polkomtel i Orange mają ok. 14 mln abonentów każdy, zaś Era niewiele im ustępuje. Ma ich 13 mln.

Brytyjski operator telefonii komórkowej Vodafone, który swego czasu miał ambicje przejęcia Polkomtelu jest obecnie gotów odsprzedać swój udział, ponieważ w dążeniu do zmaksymalizowania zwrotów dla swoich inwestorów odsprzedaje mniejszościowe udziały w zagranicznych spółkach.

Oficjalnie Vodafone nie potwierdza tych doniesień, ale _ FT _ twierdzi, że firma sprzeda swój 24,4-proc. udział, jeśli dostanie dobrą cenę. W żadnym zaś razie nie będzie korzystała z prawa do pierwokupu, które posiada w przypadku, gdy pozostali udziałowcy są skłonni wyzbyć się swoich udziałów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85464.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiatowi;potentaci;dadza;4;miliardy;euro;za;polkomtel,234,0,670954.html) Światowi potentaci dadzą 4 miliardy euro za Polkomtel Wśród zainteresowanych mają być: Apax Partners, Blackstone, TPG oraz CVC Capital Partners.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/netia;i;polkomtel;sa;zainteresowane;dialogiem,162,0,655266.html) Netia i Polkomtel są zainteresowane Dialogiem Polkomtel ma pierwszeństwo, ale nie może liczyć na preferencyjną cenę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t20498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/polkomtel;zadebiutuje;na;gpw,194,0,533698.html) Polkomtel zadebiutuje na GPW? Polkomtel, we współpracy z Unicredit, pracuje nad prospektem emisyjnym związanym z ewentualnym upublicznieniem operatora komórkowego na giełdzie.
bEryqwBK
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)