Notowania

poczta
14.02.2012 13:29

Poczta Polska: Duże zainteresowanie dobrowolnymi odejściami

Ponad 1,5 tys. pracowników Poczty Polskiej zdecydowało się przystąpić do Programu Dobrowolnych Odejść.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Ponad 1,5 tys. pracowników Poczty Polskiej zdecydowało się przystąpić do Programu Dobrowolnych Odejść, który ruszył 23 stycznia - poinformowała Poczta. Maksymalnie z programu może skorzystać 2,3 tys. osób.

Wnioski o objęcie programem można składać do końca marca._ - Pracownicy, którzy odejdą z pracy w ramach tego programu, otrzymają odprawy określone na podstawie ustawy oraz dobrowolne odszkodowania wypłacane przez firmę _- przypomniał rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski.

Spółka podkreśla, że program skierowany jest przede wszystkim do osób, które w przypadku ewentualnego odejścia z firmy mogą pozyskać środki z funduszu ubezpieczeń społecznych, korzystając z uprawnień przedemerytalnych.

Mogą z niego skorzystać pracownicy likwidowanych i przekształcanych jednostek lub komórek organizacyjnych, w których w wyniku zmian spada zatrudnienie.

Wysokość odpraw na zasadach ustawowych zależy od stażu pracy w Poczcie Polskiej. Osoby, które pracowały w firmie krócej niż 2 lata mogą liczyć na jednomiesięczne wynagrodzenie; pracownicy ze stażem od 2 do 8 lat - na dwumiesięczne wynagrodzenie, a ze stażem powyżej 8 lat - na trzymiesięczne.

Wysokość dobrowolnego odszkodowania, które będzie wypłacane razem z odprawą, jest również uzależniona od stażu zawodowego. W przypadku stażu krótszego niż 6 lat będzie to dwumiesięczne wynagrodzenie; przy stażu od 6 do 16 lat - trzymiesięczne, a przy stażu ponad 16 lat - czteromiesięczne wynagrodzenie.

Poczta przypomina, że Program zakłada również wypłatę jeszcze dodatkowego miesięcznego wynagrodzenia osobom, które złożyły wniosek o przystąpienie do PDO w ciągu 14 dni od jego wejścia w życie lub w ciągu 14 dni od uzyskania informacji o zmianach organizacyjnych, skutkujących zmniejszeniem zatrudnienia.

Poczta Polska zatrudnia obecnie ok. 90 tys. osób. Zgodnie z prezentowanymi pod koniec 2011 r. planami kierownictwa spółki, prowadzona obecnie restrukturyzacja ma doprowadzić w 2013-2014 r. do takiego poziomu rentowności, że możliwe będzie wprowadzenie firmy na giełdę. Program restrukturyzacji obejmuje m.in. redukcję zatrudnienia - obok PDO mają to być zwolnienia grupowe, choć nie wiadomo jeszcze w jakiej skali.

Czytaj więcej o Poczcie Polskiej
Wielkie zmiany na Poczcie. Już od stycznia Centralizacja decyzji, redukcja liczby regionalnych centrów i wydzielenie pionu sprzedaży - to najważniejsze zmiany.
Czy Poczta Polska podzieli los JSW i BGŻ? _ - Kluczowe dla firmy będzie osiągnięcie stabilizacji finansowej i rentowności. Jest to ważne nie tylko dla bieżącej działalności, ale również ze względu na planowane upublicznienie spółki _ - mówi prezes Poczty Polskiej.
Prezes PiS wróży chaos na poczcie, a poczta... Rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski - odnosząc się w przesłanej wieczorem informacji do słów prezesa PiS o tym, że ma zostać zlikwidowana ogromna ilość urzędów pocztowych - napisał, że Poczta Polska informuje, że nie jest planowana akcja likwidacji urzędów pocztowych.
Tagi: poczta, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz