Notowania

buffet
17.04.2012 07:15

Podatek dla najbogatszych w USA przepadł

Republikanie zablokowali w Senacie tzw. "zasadę Buffetta".

Podziel się
Dodaj komentarz
(kevindooley/CC/Flickr.com)

*Republikanie zablokowali w Senacie _ zasadę Buffetta _, czyli projekt ustawy przewidujący obłożenie najbogatszych Amerykanów podatkiem o minimalnej wysokości 30 proc. ich dochodów. *

Tak jak przewidywano, Demokratom nie udało się zmobilizować większości 60 głosów w 100-osobowym Senacie, niezbędną do nadania projektowi dalszego postępowania legislacyjnego.

Demokratów i Republikanów w Kongresie czekają w tym tygodniu dalsze starcia wokół forsowanego przez prezydenta Obamę projektu podwyższenia opodatkowania osób zarabiających ponad 1 mln dolarów rocznie oraz republikańskich projektów ulg podatkowych dla przedsiębiorstw.

_ Zasada Buffetta _ bierze swą nazwę od miliardera Warrena Buffetta, który ją popiera i publicznie ubolewał, że (proporcjonalnie) płaci niższe podatki niż jego sekretarka.

Chociaż zdaniem analityków większych zmian w systemie podatkowym przed listopadowymi wyborami spodziewać się nie należy, to demokratyczny senator Sheldon Whitehouse zapowiedział już, że jego partia będzie forsować większe opodatkowanie milionerów _ przez cały rok, bowiem jest to ważny sygnał dla amerykańskiej klasy średniej _.

Obama i Demokraci argumentują, że zwiększenie opodatkowania najbogatszych przyczyni się do zredukowania deficytu budżetowego i uczyni system podatkowy bardziej sprawiedliwym.

Natomiast Republikanie reprezentują zupełnie odmienny pogląd - chcą cięć podatków, nawet kosztem zwiększenia deficytu, aby w ten sposób ożywiać koniunkturę i zwiększać liczbę miejsc pracy. Ich zdaniem _ zasada Buffetta _ nie przybliży rozwiązania problemu deficytu budżetowego i bezrobocia a jedynie jeszcze bardziej zantagonizuje społeczeństwo.

_ - Mamy prezydenta, który wydaje się być bardziej zainteresowany ustawianiem ludzi przeciwko sobie niż czymkolwiek innym _ - powiedział przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

Walka wokół podatków będzie się zaostrzać bowiem w końcu roku upływa ważność ulg podatkowych dla wszystkich Amerykanów uchwalonych podczas prezydentury George'a W. Busha. Ulgi dotyczyły m. in. podatków od nieruchomości, podatków od zysków kapitałowych i od dywidend.

Ekonomiści obawiają się, że impas w tej kwestii może, już po wyborach, zablokować decyzje w innych sprawach ważnych dla odrodzenia gospodarki.

Czytaj więcej o podatkach dla bogaczy
W USA chcą opodatkować bogatych Większość Amerykanów jest przeciwna posunięciom najczęściej proponowanym jako sposób na zmniejszenie deficytu budżetowego i długu publicznego.
Obama już wie, od kogo wziąć pieniądze. Wdroży regułę Buffeta Prezydent USA chce ich dodatkowo opodatkować. Decyzja dziś.
W kryzysie uratuje ich podatek dla bogaczy Rząd Hiszpanii uchwalił dekret przywracający podatek od wielkich majątków.
Tagi: buffet, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz