Podatek dla najbogatszych w USA przepadł

Podatek dla najbogatszych w USA przepadł

Fot. kevindooley/CC/Flickr.com

Republikanie zablokowali w Senacie zasadę Buffetta, czyli projekt ustawy przewidujący obłożenie najbogatszych Amerykanów podatkiem o minimalnej wysokości 30 proc. ich dochodów.

Tak jak przewidywano, Demokratom nie udało się zmobilizować większości 60 głosów w 100-osobowym Senacie, niezbędną do nadania projektowi dalszego postępowania legislacyjnego.

Demokratów i Republikanów w Kongresie czekają w tym tygodniu dalsze starcia wokół forsowanego przez prezydenta Obamę projektu podwyższenia opodatkowania osób zarabiających ponad 1 mln dolarów rocznie oraz republikańskich projektów ulg podatkowych dla przedsiębiorstw.

Zasada Buffetta bierze swą nazwę od miliardera Warrena Buffetta, który ją popiera i publicznie ubolewał, że (proporcjonalnie) płaci niższe podatki niż jego sekretarka.

Chociaż zdaniem analityków większych zmian w systemie podatkowym przed listopadowymi wyborami spodziewać się nie należy, to demokratyczny senator Sheldon Whitehouse zapowiedział już, że jego partia będzie forsować większe opodatkowanie milionerów przez cały rok, bowiem jest to ważny sygnał dla amerykańskiej klasy średniej.

Obama i Demokraci argumentują, że zwiększenie opodatkowania najbogatszych przyczyni się do zredukowania deficytu budżetowego i uczyni system podatkowy bardziej sprawiedliwym.

Natomiast Republikanie reprezentują zupełnie odmienny pogląd - chcą cięć podatków, nawet kosztem zwiększenia deficytu, aby w ten sposób ożywiać koniunkturę i zwiększać liczbę miejsc pracy. Ich zdaniem zasada Buffetta nie przybliży rozwiązania problemu deficytu budżetowego i bezrobocia a jedynie jeszcze bardziej zantagonizuje społeczeństwo.

- Mamy prezydenta, który wydaje się być bardziej zainteresowany ustawianiem ludzi przeciwko sobie niż czymkolwiek innym - powiedział przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

Walka wokół podatków będzie się zaostrzać bowiem w końcu roku upływa ważność ulg podatkowych dla wszystkich Amerykanów uchwalonych podczas prezydentury George'a W. Busha. Ulgi dotyczyły m. in. podatków od nieruchomości, podatków od zysków kapitałowych i od dywidend.

Ekonomiści obawiają się, że impas w tej kwestii może, już po wyborach, zablokować decyzje w innych sprawach ważnych dla odrodzenia gospodarki.

Czytaj więcej o podatkach dla bogaczy
W USA chcą opodatkować bogatych
Większość Amerykanów jest przeciwna posunięciom najczęściej proponowanym jako sposób na zmniejszenie deficytu budżetowego i długu publicznego.
Obama już wie, od kogo wziąć pieniądze. Wdroży regułę Buffeta
Prezydent USA chce ich dodatkowo opodatkować. Decyzja dziś.
W kryzysie uratuje ich podatek dla bogaczy
Rząd Hiszpanii uchwalił dekret przywracający podatek od wielkich majątków.
podatek, usa, buffet, bogaci
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kimbo
194.50.159.* 2013-01-11 04:53
No i całe szczęście to co socjaliści robią w USA jest tragiczne podatek dla najbogatszych daje same minusy dla gospodarki

Bogaci to ludzie którzy zatrudniają masy ludzi inwestują w gospodarkę i mają głowę na karku podatki dla garstki ludzi
nie uleczą gospodarki a wręcz jej zaszkodzą.
W USA już tak było że bogaci płacili dużo i nic z tego nie wyszło a gdy to znieśli wszystkim żyło się wiele lepiej a obciążenia dla ogułu zmalały a nie wzrosły!!

Nie jestem Bogaty mam 1500 na rękę ale kalkulatora i głowy umiem używać
cosinus
178.42.132.* 2012-05-20 13:48
Te republikanie w USA to malo cywilizowanie ludzie to chyba dzicy indianie ???.
Lysy 25
77.255.159.* 2012-05-01 18:40
W rzeczywistości to YSA powinny zostawić podatki w spokoju a ciąć wydatki na zbrojenia.