Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pogrzeb Internet Explorer 6 - jakie zmiany przyniesie?

0
Podziel się

- Nie jesteśmy organizatorami pogrzebu Internet Explorer 6 - zapewnia Microsoft.

Pogrzeb Internet Explorer 6 - jakie zmiany przyniesie?
(Lukajani/Dreamstime.com)
bEhJfQsB

- _ Nie jesteśmy organizatorami pogrzebu Internet Explorer 6 _ - zapewnia Microsoft w odpowiedzi na pogłoski o śmierci popularnej przeglądarki. To twórcy strony ie6funeral.com 4 marca *wyprawiają jej *symboliczne pożegnanie. Czy można spodziewać się rewolucji na rynku przeglądarek internetowych?

Należące do Microsoftu przeglądarki IE wiodą prym: używa ich 62 procent internautów. To wiele, chociaż prawie o 8 pkt proc. mniej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znajduje sięMozilla Firefox, którą wybrało 24 proc. użytkowników (o 1,5 pkt proc. więcej niż w marcu 2009r). Google Chrome plasuje się na pozycji trzeciej, ale jej udział w rynku przekracza już 5 procent.

Wskaźniki te dają jednak mylny obraz popularności. Przede wszystkim generują je nie indywidualni użytkownicy, ale firmy korzystające z usług Microsoftu i oprogramowania Windows.

bEhJfQsD

_ - W sieciach korporacyjnych, które obsługujemy, wiele aplikacji napisano specjalnie dla IE6 _ - tłumaczy Piotr Kaniowski, Technology PR Specialist z Microsoft Sp. z o. o. - _ To dlatego wciąż jest tak wysoki procent osób korzystających ze starej wersji przeglądarki. Nasz priorytet to jednak bezpieczeństwo i wygoda klientów. Pomagamy więc zainteresowanym firmom w migracji z IE6 do najnowszego IE8 _ - dodaje.

Największą konkurencją IE jest Firefox tworzony przez Mozilla Europe. W styczniu tego roku pojawiła się najnowsza wersja przeglądarki – Firefox 3.6. Tak jak jej poprzedniczki opiera się nakoncepcji _ open source _, czyli wolnego i bezpłatnego dostępu. Darmowa przeglądarka ma ponad 350 mln użytkowników. Jej popularność rośnie, integrując internautów wokół idei _ wolnego internetu _. W lipcu 2008 r. Mozilla pobiła światowy rekord Guinnessa - premierową wówczas przeglądarkę Firefox 3.0. w ciągu 24 godzin zainstalowało ponad 8 milionów użytkowników.

_ - Internet Explorer 6 funkcjonuje od 2001 roku. Od tamtej pory w informatyzacji zaszło wiele zmian, dlatego pełna konfiguracja systemu "szóstki" do najnowszych rozwiązań jest niemożliwa _ – wyjaśnia Kaniowski. Posiadacze starej przeglądarki nie zostaną jednak pozostawieni samym sobie z dnia na dzień. Oficjalnie do kwietnia 2014 roku Microsoft zobowiązany jest wspierać Windows XP, którego IE6 jest integralną częścią.

Niemniej zmiana przeglądarek na nowocześniejsze jest w interesie internautów. Starsze wersje są zwykle wolniejsze i mniej bezpieczne. Także twórcy oprogramowania wymuszają instalowanie najnowszych przeglądarek. 1 marca IE6 przestały obsługiwać dokumenty i strony Google. Za kilka miesięcy zablokowane zostaną usługi Gmail. Również YouTube (wchłonięty w 2006 roku przez Google) 13 marca rozpocznie odwrót od IE6. Wprawdzie przeglądanie treści serwisu będzie możliwe, ale najnowsze funkcje staną się niedostępne.

bEhJfQsJ

Większość użytkowników IE6 to pracownicy firm korzystających z usług Microsoftu. Można zakładać, że przejdą oni na usługi IE8. Podział globalnego rynku przeglądarek nie powinien więc ulec wielkim zmianom.

bEhJfQte
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)