Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pół miliarda dolarów dla ofiar Madoffa

Szwajcarski prywatny bank UBP zawarł ugodę z syndykiem, który walczy o interesy oszukanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szwajcarski prywatny bank UBP zawarł ugodę z syndykiem, który próbuje odzyskać pieniądze dla ofiar oszusta finansowego.

Genewski prywatny bank Union Bancaire Privee wypłaci ofiarom amerykańskiego oszusta finansowego Bernarda Madoffa pół miliarda dolarów. Bank zawarł stosowną ugodę z syndykiem firmy finansowej Madoffa, Irvingiem Picardem, który próbuje odzyskać pieniądze dla oszukanych inwestorów.

_ - Ugoda z UBP jest pierwszą ugodą z dużym międzynarodowym bankiem _ - wyjaśnia Picard w swoim oświadczeniu. Wraz z pieniędzmi od UBP syndykowi udało się dotychczas odzyskać dwa miliardy z poszukiwanych łącznie 36 miliardów dolarów

Zawierając ugodę Union Bancaire zamknął sprawę zarzutów przeciwko sobie i swojej zależnej spółce M-Invest, którą bank założył na Kajmanach, aby inwestować pieniądze u Madoffa. Jak wynika z ugody, zarówno Union Bancaire Privee jak i spółka M-Invest nie uważają się za winne. Ugodę zawarto przed wniesieniem przez Picarda pozwu, w którym domagał się od Union Bancaire i M-Invest miliarda dolarów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t38417.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/madoff;pokorny;-;nie;bedzie;apelowal,138,0,490122.html) Madoff pokorny - nie będzie apelował

Union Bancaire odrzuca od siebie wszelkie nieprawidłowości związane z aferą Madoffa. Mimo, że bank stanowczo zaprzecza jakimkolwiek zobowiązaniom wobec syndyka, zgodził się na zawarcie ugody, aby chronić swoich klientów i zamknąć raz na zawsze ten rozdział.

Klienci UBP inwestowali pieniądze u Madoffa poprzez fundusz banku. W ubiegłym roku genewski bank zaoferował swoim klientom częściowe odszkodowania za poniesione straty.

W 2009 roku sąd skazał Madoffa na karę 150 lat więzienia za oszustwa na zasadzie piramidy finansowej, gdzie z nowo wpływających pieniędzy wypłacano inwestorom rzekome zyski z inwestycji. Zdaniem sądu Madoff oszukał w ten sposób inwestorów na łącznie 65 mld dolarów. Picard zarzuca bankom, że wiedziały lub musiały wiedzieć o przestępczym procederze Madoffa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t78768.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/oszust;wszech;czasow;na;oddziale;szpitalnym,6,0,570374.html) Oszust wszech czasów na oddziale szpitalnym

Niedawno Picard złożył także wart 9 mld dolarów pozew przeciwko brytyjskiemu bankowi HSBC. Syndyk zarzuca bankowi, że ten wiedział o wątpliwej działalności inwestycyjnej Madoffa, ale nie podjął żadnych działań chroniących inwestorów. HSBC oświadczył, że zarzuty Picarda są _ nieuzasadnione _.

Podobne pozwy Picard złożył także przeciwko JPMorgan Chase, od którego domaga się 6,4 mld dolarów, i przeciwko szwajcarskiemu bankowi UBS, który ma zapłacić 2 mld dolarów odszkodowania. Banki odrzucają zarzuty jako bezzasadne i chcą się bronić za pomocą wszelkich możliwych środków.

Picard wystosował także setki pozwów przeciwko inwestorom, którzy wybrali z funduszu Madoffa większe kwoty, niż sami zainwestowali.

Raport Money.pl

Tagi: kryzys finansowy, madoff, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz