Notowania

internet
26.06.2013 06:33

Polacy kochają bankowość internetową

Ponad 20 milionów osób - tylu klientów mają banki internetowe. To najszybciej rozwijający się segment rynku bankowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PeskyMonkey/iStockphoto)

Liczba klientów indywidualnych z podpisaną umową bankowości internetowej wynosi nieco ponad 20,5 mln, z czego 11,4 mln osób korzysta z tych kont aktywnie - wynika z raportu NetB@nk Związku Banków Polskich * *za koniec pierwszego kwartału tego roku.

W raporcie wskazano, że w pierwszym kwartale po raz pierwszy w historii tej publikacji zanotowano spadek liczby umów bankowości internetowej wśród klientów indywidualnych. _ - Dynamika wzrostu liczby klientów aktywnych wyraźnie wyhamowała, a w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw odnotowano spadki w obu kategoriach. Dane mogą wskazywać, że spowolnienie gospodarcze dotknęło także ten segment bankowości _ - napisano w komunikacie.

Z danych wynika, że na koniec pierwszego kwartału liczba klientów indywidualnych mających podpisaną umowę bankowości internetowej wyniosła nieco ponad 20,5 mln, co oznacza spadek o 1,38 proc. wobec wyniku odnotowanego na koniec 2012 r.

Dodano, że liczba osób aktywnie korzystających z tego rodzaju bankowości, czyli takich, które przynajmniej raz w miesiącu logują się do swojego serwisu bankowego, wzrosła nieznacznie, bo o 0,12 proc., osiągając 11 mln 377 tys. - _ Może być to sygnałem, że klienci indywidualni racjonalizują swoją aktywność i rezygnują z rachunków, z których do tej pory nie korzystali _ - ocenili eksperci ZBP.

W segmencie przedsiębiorstw liczba umów bankowości internetowej zmniejszyła się o 2,43 proc. w stosunku do końca 2012 r., natomiast liczba klientów aktywnych spadła w tym czasie o 1,7 proc. - dodano.

Eksperci podali też, że w pierwszym kwartale tego roku wzrosła liczba kart płatniczych będących w użyciu. Na koniec omawianego kwartału wyniosła 33,64 mln sztuk. - _ Za wzrostem tym stoi wyższa o 1,95 proc. liczba kart debetowych. W tym samym czasie po raz kolejny zaobserwowano zmniejszenie liczby kart kredytowych na rynku - o 2,24 proc. _ - wskazano.

Z danych ZBP wynika, że w pierwszym kwartale klienci banków dokonali łącznie 508,5 mln transakcji na kwotę blisko 98 mld zł. - _ Obie wartości okazały się niższe niż w poprzedzającym kwartale, niemniej w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku zaobserwowaliśmy wzrosty _ - stwierdzono.

W raporcie podano też, że rynek kart zbliżeniowych zanotował w omawianym okresie znaczący wzrost. - _ Liczba kart płatniczych z taką funkcją osiągnęła 16,3 mln i była wyższa o 7,95 proc. w stosunku do końca 2012 r. i aż o 58,25 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2012 r. _ - podkreślono.

Eksperci ocenili, że rozwojowi kart zbliżeniowych sprzyja rozwój infrastruktury - liczba terminali obsługujących tego rodzaju transakcje rosła tylko nieznacznie wolniej niż liczba kart. Ich zdaniem to technologia, którą powinien wprowadzać biznes, ponieważ konsumenci powoli zaczynają wymagać takiej formy płatności.

Czytaj więcej w Manager.Money.pl
Tyle zarabiają menedżerowie banków z GPW 1,57 miliona złotych - tyle średnio zarabiają bankowcy. Ale rozbieżności w ich wynagrodzeniach są spore. Rekordzista zarobił niemal 6 milionów złotych w ciągu roku.
Wyrok dla założyciela Pirate Bay. Nie za piractwo Na dwa lata więzienia szwedzki sąd skazał założyciela słynnego portalu Pirate Bay, uznawanego za piracki. Gottfrid Svartholm Warg został skazany za internetowe włamania.
Google kupił Waze. Za 1,3 mld dolarów Po zeszłorocznym zakupie Instagramu przez Facebook i majowym przejęciu Tumblra przez Yahoo, przyszedł czas na ruch ze strony Google.
Tagi: internet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, gospodarka polska, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz