Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy wolą komputery przenośne

Po raz pierwszy w historii liczba sprzedanych laptopów przekroczy liczbę sprzedanych komputerów stacjonarnych - szacuje Money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po raz pierwszy w historii liczba sprzedanych w Polsce laptopów przekroczy liczbę sprzedanych komputerów stacjonarnych - szacuje Money.pl*.*

Rynek na całym świecie szybko się rozwija. Zanim ulegnie nasyceniu, liczba komputerów może wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Chociaż dobry sprzęt wcale nie jest dziś tani, warto sobie uświadomić, że całkiem niedawno kosztował 20 razy więcej.

_ Źródło: CRN _

W 1990 roku za komputer stacjonarny trzeba było przeciętnie wydać ponad 18 średnich pensji. W 1995 roku już niecałe pięć. W minionym roku cena spadła po raz pierwszy poniżej średniej krajowej. Sprzęt komputerowy szybko się zmienia. Do wykresu wykorzystano średnią cenę komputera w danym roku. Tak więc w relacji do zarobków płacimy mniej za lepszy sprzęt.

Średnia cena komputerów stacjonarnych spadała z każdym kolejnym rokiem. W 2007 roku była prawie dwa razy mniejsza niż dziesięć lat temu.

_ Źródło: CRN _

*Rynek w Polsce w ciąż nienasycony *

Rok 2007 był bardzo dobry dla polskiego rynku komputerowego. Według Computerlworld sprzedaż wzrosła o 20 proc. i wyniosła 3 miliony sztuk. Jednym z czynników który sprzyja rozwojowi branży IT w Polsce - poza dynamicznym rozwojem gospodarki - jest tani dolar.

_ - Ponad 90 proc. światowego handlu komputerowego jest rozliczana w dolarach _ - tłumaczy Andrzej Kostrzewa z CRN, branżowego dwutygodnika dla firm komputerowych.

Właśnie spadek wartości amerykańskiej waluty spowodował duże obniżki w cenie sprzętu komputerowego w IV kwartale 2007 roku, zwiększając tym samym popyt.

Według danych Ministerstwa Gospodarki w Polsce w 2003 roku na 100 gospodarstw domowych, komputer posiadało tylko 29. W 2005 roku było ich już 39. Zdaniem Computerworld w 2007 roku liczba ta zwiększyła się do 60, a więc w ciągu czterech lat uległa podwojeniu.

Jednak jeżeli porównać Polskę do innych państw pod względem liczby komputerów przypadających na jednego mieszkańca, to okaże się, że daleko nam jeszcze do światowej czołówki, a także innych krajów Unii Europejskiej. Niekwestionowanym liderem są Stany Zjednoczone, gdzie statystycznie niemal każdy mieszkaniec USA posiada już własny sprzęt.

_ Źródło: Gartner, ASBIS _

Dane za 2006 rok zdają się potwierdzać tempo zwiększania się ilości komputerów w naszym kraju

*Perspektywy branży IT *

Zdaniem spółki ASBIS, dystrybutora z branży informatycznej, na rynkach Środkowo-Wschodniej Europy, zanim rynek osiągnie poziom nasycenia liczba komputerów na świecie podwoi się. A ta w roku ubiegłym, zdaniem firmy Forrester przekroczyła miliard. Statystycznie co szósty człowiek na świecie jest posiadaczem komputera.

Czynnikami, które wpływają na wzrost sektora IT na rynkach wschodzących są m.in.: szybki wzrost gospodarczy, mniejsza liczba posiadanych komputerów w stosunku do krajów rozwiniętych, rosnący poziom korzystania z internetu. Liczba sprzedawanych komputerów w regionie wschodnioeuropejskim w 2010 sięgnie prawie 25 milionów. Sprzedaż komputerów w Polsce może wtedy wynieść nawet 5 milionów.

Poniżej prezentujemy prognozę rynku IT dla Europy środkowo Wschodniej.

_ Źródło: IDC, ASBIS _

| KOMENTARZ MONEY.PL |
| --- |
|

Sebastian Gawłowski, analityk Money.pl W najbliższych latach rynek dystrybutorów IT powinien kontynuować szybki rozwój. Związane jest to z wyrównywaniem zaległości technologicznych w Polsce względem UE, jak i rosnącą popularnością sprzętu IT, szczególnie rozwiązań mobilnych. Słaby dolar sprawia, że spadają ceny importowanych komponentów, co jest dodatkowym impulsem do zwiększenia dostępności komputerów dla klientów. Dystrybutorzy IT charakteryzują się wysokimi wolumenami sprzedażowymi, ale jednocześnie niską rentownością netto rzędu 1 -2 proc. Dlatego kluczowa jest efektywność działalności jaką osiągają te spółki. _ Przychody spółek w 2007 r. _ Czołowe firmy z branży już są na giełdzie bądź wybierają się na GPW. Inwestorzy z początku przyjęli je chłodno. Jednak firmy takie jak AB, czy Action pokazały, że są stanie budować wartość dla akcjonariuszy. Pionowo zintegrowana struktura
od producenta po handel sprzętem zdała w ich przypadku egzamin. Solidnie radzi sobie również Komputronik, który stawia na budowę detalicznej sieci sprzedaży również poprzez przejęcia, jak ostatnio Karenu. Taka strategia jest pozytywnie przyjmowana przez inwestorów. Z kolei Asbis daje polskim inwestorom możliwość ekspozycji na chłonne rynki wschodniej Europy, gdzie firma lokuje swoją dystrybucję. W drodze na GPW jest lider polskiego rynku dystrybucji sprzętu ABC Data. |

Czego możemy się spodziewać w roku 2008?

Eksperci są zgodni - ten rok z całą pewnością będzie należał do notebooków. Ich sprzedaż systematycznie rosła, by w 2007 roku niemal dorównać sprzedaży desktopów. Obecny rok na pewno będzie rokiem historycznym kiedy liczba sprzedanych komputerów przenośnych w Polsce będzie wyższa od komputerów stacjonarnych. Trzeba podkreślić, że to co w naszym kraju ma dopiero nastąpić, w USA stało się faktem już w 2006 roku.

_ Źródło: IT Reseller, CRN _

Co decyduje o coraz większej popularności notebooków?

Przede wszystkim coraz niższa cena. - _ Za ok. 3 tys. złotych można mieć już bardzo dobry komputer stacjonarny, ale za kupnem notebooków przemawiają też względy praktyczne _ - mówi Dariusz Rzeźnicki z IDG. _ Coraz więcej osób docenia notebook jako urządzenie przenośne, zajmujące mniej miejsca niż desktop _ - dodaje.

I właśnie ze względu na coraz niższą cenę, zdaniem części ekspertów za dwa do trzech lat laptopy mogą prawie całkowicie wyprzeć z rynku komputery stacjonarne o podstawowej konfiguracji.

_ Źródł: CRN _

Powyższy wykres przedstawia ceny notebooków sprzed ostatnich dwóch lat. Wykres "Notebook 1" przedstawia ceny komputerów przenośnych o konfiguracji podstawowej, "Notebook 2" - maszyny o wyższym standardzie. Jak widać cena tych ostatnich nadal pozostaje stosunkowo wysoka, dlatego użytkownicy gustujący w komputerach o konfiguracjach z wyższej półki, w dalszym ciągu częściej decydują się na stosunkowo tańszy desktop.

Należy jednak zauważy, że średnia cena standardowego laptopa w porównaniu do desktopów jest bardzo atrakcyjna.

_ Coraz popularniejsze stają się także komputery typu desktop replacement. Są one konsensusem pomiędzy komputerami przenośnymi, a stacjonarnymi. Wyglądają jak laptop, jednak są od niego znacznie cięższe. Dysponują za to lepszą konfiguracją sprzętową, grafiką i dużymi, nawet 19 calowymi monitorami. Z założenia przeznaczone są dla graczy. __ _

Jednak mimo stosunkowo niskiej ceny, komputery przenośne w jednej kwestii nadal ustępują miejsca stacjonarnym. Chodzi o możliwość wymiany komponentów. Na chwilę obecną dostępność podzespołów u dystrybutorów laptopów jest znacznie mniejsza niż w przypadku desktopów. W praktyce oznacza to często problemy, albo wręcz niemożność wymiany komponentów w laptopach.

Ale ten status quo może niedługo ulec zmianie, głównie za sprawą idei CBB, czyli Common Building Blocks.

- _ CBB to idea notebooków składanych ze zunifikowanych podzespołów jak desktopy. Sądzę, że w Polsce powinna się ona dobrze przyjąć, ponieważ Polska jest w czołówce krajów w których składane komputery są popularne _ - wyjaśnia Andrzej Kostrzewa z CRN.

Ale jeśli chodzi o przyszłośc rynku, analityk CRN nie ma jednak wątpliwości: dd 2006 roku liczba sprzedawanych desktopów na zachodzie Europy zaczęła spadać.Jest więc tylko kwestią czasu, zanim ta tendencja trafi również do nas.

Komputery będą jeszcze tańsze

Jeśli dolar wciąż będzie taniał z pewnością przyczyni się to do dalszego spadku cen komputerów.

Ponadto zdaniem Andrzeja Kostrzewy w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać, że producenci procesorów czy kart graficznych zaskoczą nas wydajniejszymi komponentami, które z czasem staną się tańsze. W rezultacie spadnią też samych samych komputerów, których możliwości w chwili obecnej są i tak większe od wymagania większości programów użytkowych. A skoro tak, to zdaniem Andrzeja Kostrzewy klientów prędzej przyciągnie atrakcyjna cena niż konfiguracja sprzętowa.

Tę tezę zdaje się potwierdzać Juliusz Kornaszewski z PC World Komputer który twierdzi, że coraz popularniejsze stają się zwłaszcza komputery przenośne o słabszej wydajności, służące przede wszystkim do prac biurowych i korzystania z internetu. Wydajniejszy sprzęt pozostanie natomiast domeną m.in.: graczy lub grafików.

Ponadto jest duże prawdopodobieństwo, że idea CBB - jeśli się przyjmie - będzie mogła wpłynąć na dalszy spadek cen notebooków, a to za sprawą zunifikowanych i ogólnodostępnych podzespołów.

Jeśli więc tempo przyrostu liczby komputerów przypadających na gospodarstwa domowe zostanie utrzymane, a ceny maszyn będą coraz atrakjcyjniejsze, to jest możliwe, że za mniej niż 10 lat statystycznie niemal każdy Polak będzie posiadaczem własnego komputera. Ciekawe gdzie wtedy będą kraje, które już teraz biją Polskę na głowę pod względem ilości komputerów przypadającej na jednego mieszkańca.

Tagi: rynek komputerów, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz