Notowania

Przejdź na

Policja wypytuje Google'a o dane Polaków

Służby pytają o treści e-maili, adresy IP, czasy logowań czy wyszukiwane frazy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(włodi/CC/flickr)

Między lipcem a grudniem ubiegłego roku, polskie władze 86 razy wystąpiły do Google'a z żądaniem ujawnienia informacji o internautach.

Dyrektor komunikacji Google'a na Europę William Echikson powiedział _ Dziennikowi Gazecie Prawnej _, że większość tych wniosków złożyła policja. Według niego, często nie dotyczyły one jednej osoby, lecz całej grupy - kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu użytkowników.

Google posiada prawdopodobnie największą bazę informacji o setkach milionów użytkowników z ponad 100 krajów. _ Dziennik Gazeta Prawna _ pisze, że rządy coraz częściej zwracają się do Google'a o udostępnienie adresów IP, czasu logowań, treści e-maili, a nawet historii fraz, wyszukiwanych przez użytkownika.

Amerykański koncern zdecydował się ujawnić, kto i ile razy próbował pozyskać takie dane o internautach. Okazuje się, że najaktywniejszym pod tym względem krajem była Brazylia, kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Polska figuruje na 11. miejscu listy.

Dziennik zwraca uwagę, że Google nie ujawnia, ile z wniosków rozpatruje pozytywnie. William Echikson poinformował, że koncern godzi się na udostępnienie informacji zawsze, jeśli chodzi o takie przestępstwa, jak pedofilia czy szerzenie treści nazistowskich.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Szpiedzy przemysłowi osłabiają firmy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szpiedzy;przemyslowi;ograbiaja;firmy,117,0,207989.html )
* [ To już 17 lat. Zobacz historię internetu Polsce ]( http://manager.money.pl/news/artykul/to;juz;17;lat;zobacz;historie;internetu;w;polsce,130,0,408706.html )
* _ [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) _
* _ [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ ) _
Tagi: bezpieczeństwo w internecie, policja, google, pytania, polacy, rząd, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz