Notowania

samsung
12.02.2015 18:45

Polska europejskim liderem w produkcji AGD

W pralkach i lodówkach ponad połowa komponentów pochodzi z naszego kraju. Dziś otwarto nową linię produkcyjną we Wronkach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Polska jest europejskim liderem w produkcji i eksporcie sprzętu AGD - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w fabryce Samsung Electronics Poland Manufacturing we Wronkach (wielkopolskie).

Minister uczestniczył w otwarciu nowej linii produkcyjnej w fabryce. Działający od 2010 r. zakład zatrudnia 4 tys. pracowników.

_ - To było dobre pięć lat i dla Wronek, i dla Samsunga. Dzięki także tej inwestycji wyszliśmy na pierwsze miejsce w Europie w produkcji i w eksporcie sprzętu AGD, wyprzedzając, ku ich zdumieniu, Włochów. Co ważne, w pralkach i lodówkach 53 proc. komponentów w produkcie finalnym pochodzi z polskiej przestrzeni gospodarczej. Stawiamy przed sobą wspólne zadanie i po stronie Samsunga, i po stronie polskiego rządu, żeby zwiększyć ten udział do 70-80 proc. _ - mówił.

Według koncernu fabryka we Wronkach ma jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych pralek i lodówek w branży. Produkty trafiają do wszystkich krajów europejskich oraz m.in. do północnej Afryki i na Bliski Wschód. Jak podał Samsung, dzięki zainwestowaniu w grudniu ub.r. w rozwój zakładu ok. 80 mln zł, z początkiem roku można było uruchomić produkcję nowych modeli.

Wicepremier podkreślił wagę współpracy firmy w zakresie prac badawczo-rozwojowych z Politechniką Poznańską. _ Chcemy rozbudowywać część poświęconą badaniom i rozwojowi, zacieśniać współpracę Politechniki z Samsungiem. Nowoczesne państwo, samorząd powinny dać nowoczesnej przedsiębiorczości, nowoczesnej gospodarce kadry, stąd cieszę się, że Samsung także inwestuje, rozbudowuje kontakty ze szkołami średnimi, z uczelniami _ - powiedział._ Bardzo liczę na rozwijanie kontaktów z Samsungiem, na nowe fabryki, nowe techniki, nowe technologie i na strategiczną współpracę. Myślę, że nasz partner z Korei nie zawiódł się na Polsce i Polakach. My Polacy, my Koreańczycy - możemy powiedzieć - że razem możemy więcej _ - dodał.

Samsung Electronics Poland Manufacturing chce do 2016 r. zwiększyć moce produkcyjne i rozszerzyć asortyment produkowanych we Wronkach pralek i lodówek. Zaplanowano m.in. gruntowną modernizację linii produkcji lodówek, zakup nowych urządzeń i form, rozbudowę infrastruktury magazynowej.

Całkowita wartość inwestycji wyniesie 387,5 mln zł. W ramach tej kwoty w grudniu 2014 r. zainwestowano w rozwój zakładu blisko 80 mln zł, dzięki czemu na początku 2015 r. zaczęto produkcję siedmiu nowych modeli lodówek i dwóch modeli pralek.

_ Projekt uzyskał wsparcie Ministra Gospodarki na podstawie umowy o udzielenie pomocy publicznej w formie dotacji celowej w kwocie 17,7 mln zł. Na podstawie umowy grantu rządowego spółka zobowiązała się do utworzenia najpóźniej do końca grudnia tego roku co najmniej 251 nowych miejsc pracy, w tym 15 miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem _ - poinformował Samsung.

Piechociński odwiedził we Wronkach także pierwszą w Polsce klasę Samsung LABO dla uczniów technikum. Zajęcia i program kursów mają pomóc młodzieży zdobyć potrzebne na rynku pracy umiejętności i poznać nowoczesny sprzęt. _ Dzięki projektowi Samsung LABO otwieramy młodym ludziom drzwi do kariery. Zaznajamiając ich z najnowszymi technologiami, a także promując postawy przedsiębiorcze, wyposażamy ich w narzędzia, dzięki którym wejście na rynek pracy będzie o wiele prostsze _ - powiedział prezes Samsung Electronics Polska Hadrian Baumann.

Samsung LABO to program kursów prowadzonych w formie fakultetów i przedmiotów obieranych w szkołach zawodowych i na technicznych uczelniach wyższych, stawiający na rozwijanie poszukiwanych na rynku umiejętności, oraz na biznesowe podejście do kariery zawodowej. We Wronkach korzysta z niego młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich. Pilotażowa edycja programu ma 40 uczestników. Projekt Samsung LABO działa też od października 2014 r. na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. W dwóch pilotażowych grupach kształci się 50 studentów.

Samsung Electronics Poland Manufacturing we Wronkach to polskie i europejskie centrum produkcyjne AGD firmy Samsung. Fabryka rozpoczęła działalność w 2010 roku i zatrudnia ponad 4 000 pracowników. Fabryka posiada jedną z najnowocześniejszych linii produkcyjnych pralek i lodówek w branży, a wyprodukowany sprzęt trafia do 34 krajów świata, w tym wszystkich krajów europejskich oraz Rosji, Australii i Korei, a także do kilku państw Afryki północnej. Każdego dnia z taśm montażowych zjeżdża 6000 lodówek i 5500 pralek.

Samsung Electronics Co., Ltd. zatrudnia 286 000 pracowników w 80 krajach, a jej roczne obroty wynoszą 216,7 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: samsung, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz