Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grypa
08.11.2009 07:03

Polska się waha, a producenci szczepionek zarabiają krocie

Przez siedem miesięcy kursy akcji producentów szczepionek wzrosły o ponad 30 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(James Gathany/public domain/cdc.gov)

W Polsce toczy się polityczna batalia o to, czy rząd powinien kupić szczepionki przeciw grypie A(H1N1). Tymczasem ich producenci mają powody do zadowolenia. W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy ceny ich akcji wzrosły o ponad 30 proc.

Pomimo tego, że akcje masowych szczepień przeciw nowej grypie ruszyły w wielu krajach m.in. w Niemczech i Szwecji. Polska wciąż wstrzymuje się z zakupem szczepionek. Powód -kwestia odpowiedzialności za skutki stosowania specyfiku.

Co prawda ostatnio rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził, że jeden z koncernów farmaceutycznych produkujących szczepionkę przeciwko grypie A(H1N1) zadeklarował gotowość wzięcia odpowiedzialności za skutki wprowadzenia tego specyfiku w Polsce. * *

POSŁUCHAJ PAWŁA GRASIA:


Ale ministerstwo zdrowia wciąż podkreśla, że negocjacje wciąż trwają. A ich zakończenie może mieć miejsce w nadchodzącym tygodniu.

Polskie wahanie z pewnością nie spędza snu z powiek producentom, szczepionek przeciw nowej grypie. Nieoczekiwany wybuch epidemii na Ukrainie spowodował, że kursy wielu firm farmaceutycznych ponownie zaczęły dynamicznie rosnąć. Money.pl sprawdził jak od momentu pojawienia się grypy A(H1N1) zmieniły się notowania farmaceutycznych gigantów.

Jak oszacował Money.pl za jedną szczepionkę na świńską grypę będziemy musieli zapłacić około 10 dolarów.
Przy zakupie przez Polskę minimalnej liczby 3,7 mln szczepionek, rząd będzie musiał wydać na nie około 111 mln złotych.

Choć silna korekta na rynkach akcji nieco osłabiła siłę kupujących to spółki produkujące szczepionki nadal pozostają w centrum uwagi wielu inwestorów. Kluczem są przede wszystkim przyszłe wyniki finansowe, które z pewnością będą dużo lepsze niż w zeszłym roku.

Epidemia to pewne dochody

Koncerny farmaceutyczne - dzięki bezpośrednim umowom z rządami -mogą być pewne wysokich przychodów i nie muszą się martwić o ewentualne roszczenia od osób, które po zastosowaniu szczepionki mogłyby mieć jakieś problemy zdrowotne.

Co ciekawe, niektóre kraje takie jak Stany Zjednoczone czy Francja przyznały nawet kilku firmom prawny immunitet w razie komplikacji zdrowotnych po zastosowaniu szczepionki. Nie muszą się, więc obawiać w przyszłości ewentualnych roszczeń finansowych.

Komisja Europejska zarejestrowała, po rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków, szczepionki wyprodukowane przez trzy firmy: Pandemrix firmy GlaxoSmithKline, Focetria firmy Novartis oraz Celvapan firmyBaxter Ag

Od początku kwietnia największy wzrost zanotowała spółka Sanofi-Aventis (ponad 35 proc.) i GlaxoSmithKline z blisko 35-proc. zwyżką.

Novartis bynajmniej nie zostaje w tyle i w ostatnich miesiącach również dynamicznie rośnie osiągając pułap 30 proc.

Zysk jaki można było osiągnąć kupując akcje tych spółek przewyższa stopę zwrotu jakie osiągały w tym czasie amerykańskie indeksy. Wskaźnik S&P500 i Dow Jones zanotowały odpowiednio: 29 proc. i 26,3 proc.

Mniej więcej od października wyraźnie widać na wykresach spółek farmaceutycznych kolejną falę znacznego zainteresowania ze strony inwestorów.

ZOBACZ JAK ZMIENIAŁY SIĘ KURSY AKCJI FARMACEUTYCZNYCH GIGANTÓW:

źródło: Yahoo Finance, Nowy Jork

źródło: Yahoo Finance, Nowy Jork

Jedynie firma Baxter zanotowała znacznie mniejszy przyrost od pozostałych spółek. Szczególnie jest to widoczne w ciągu ostatnich tygodni kiedy na rynku pojawiły się opinię ekspertów mówiące o słabej jakości nowych szczepionek produkowanych przez ten koncern. Jest to jednak na tyle duży koncern, że w najbliższej przyszłości zapewne poradzi sobie z negatywnymi recenzjami dotyczące ich produktów.

źródło: Yahoo Finance, Nowy Jork

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| **

Marek Knitter Money.pl** Nikt nie ma wątpliwości, że dzięki epidemii zyski wielu koncernów farmaceutycznych będą znacznie wyższe niż w poprzednich okresach. Inwestycje w akcje takich spółek wydają się trafione. Nawet jeśli w mediach pojawiają się takie, lub inne opinię na temat jakości różnych szczepionek, to wcześniej czy później pojawią się w pełni bezpieczne. Zapewne będą one droższe od tych obecnie oferowanych, ale to tylko wpłynie korzystanie na wyniki finansowe wielkich firm farmaceutycznych. Zainteresowanie akcjami tych koncernów nadal będzie, więc rosło. |

Tagi: grypa, świńska, producenci, giełda, indeksy, zysk, epidemia, szczepionki, business news, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz