Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska w ue
13.09.2012 06:00

Polska w światowej czołowce. Jesteśmy czwarci na świecie

W omawianej branży Polska rozwija się aktualnie prawie pięć razy szybciej niż Unia Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Juanmonino/iStockphoto)

Korzystny stosunek ceny do jakości oraz mobilność i elastyczność firm to główne elementy, dzięki którym meble produkowane w Polsce są chętnie kupowane za granicą. Światowym liderem staje się polski sektor mebli tapicerowanych.

W Łodzi odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono pierwszy w Polsce raport dot. branży mebli tapicerowanych, foteli samochodowych i lotniczych oraz materaców.

_ - Jesteśmy czwartym eksporterem mebli na świecie. W tej branży ustępujemy jedynie USA, Włochom i Chinom. Ogromny udział w tym sukcesie zawdzięczamy firmom produkującym meble tapicerowane, fotele samochodowe i lotnicze oraz materace. Firmy te w 2011 r. wygenerowały prawie połowę zysków całej branży meblarskiej w Polsce _ - poinformowała Anna Melania Raniewicz z firmy Abacorp, która przygotowała raport.

Wynika z niego, że w 2011 r. wartość wyprodukowanych w Polsce i sprzedanych mebli tapicerowanych, foteli samochodowych i lotniczych oraz materaców wyniosła ponad 12,4 mld zł (całej branży meblarskiej - 25,9 mld zł).

_ - W omawianej branży Polska rozwija się aktualnie prawie pięć razy szybciej niż Unia Europejska. Naszą specjalnością stały się tzw. meble tapicerowane przekształcane w miejsca do spania. W 2011 r. blisko połowa z 5,5 mln dostępnych w UE rozkładanych kanap, sof i foteli została wyprodukowana w Polsce _ - wyjaśniła Raniewicz.

Raport będzie szczegółowo omawiany podczas konferencji projektantów, producentów i dystrybutorów mebli tapicerowanych ProMaTap, która pod koniec września odbędzie się w Łodzi. Podczas obrad poruszony ma być m.in. temat różnic w cenie sprzedaży mebli polskich i zagranicznych.

_ - Europejski producent w 2011 r. otrzymywał średnio 147 euro za sztukę wyprodukowanego mebla. W Polsce było to 96 euro. W trakcie konferencji będziemy m.in. zastanawiać się nad tym, skąd ta dysproporcja, która nie znajduje odzwierciedlenia w jakości polskich mebli _ - powiedziała Raniewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska utrzymuje swoją konkurencyjność Polska utrzymała 41. miejsce w Globalnym raporcie konkurencyjności 2011-2012 opracowanym przez World Economic Forum (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
Polska w czołówce. Znów chwalą nasz rynek Austria, Czechy i Polska to trzy kraje naszego regionu Europy, w których kondycja rynku nieruchomości w ocenie banków jest najlepsza.
Polska 22 potęgą świata. Lepiej niż Holandia Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych.
Tagi: polska w ue, meble, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, gospodarka polska, z rynku, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz