Notowania

Przejdź na

Polska wydała 32 mln zł na olimpiadę w Vancouver

Sportowcy walczą nie tylko o sławę i medale. Za olimpijskie złoto mogą dostać nawet 250 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

*fot: PAP/EPAfot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/justyna;kowalczyk;zwyciezczynia;tour;de;ski,galeria,3262,0.html)Na dwa lata przygotowań do rozpoczynających się dziś zimowych igrzysk wydaliśmy dwa razy więcej niż na cztery lata przygotowań do zawodów w Turynie w 2006 roku. *

Dziś w kanadyjskim Vancouver rozpoczynają się XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Polskę reprezentować będzie 47 sportowców. Oprócz nich do Kanady jedzie sześcioosobowa misja olimpijska i 50 trenerów, lekarzy, fizjoterapeutów i członków ekip serwisowych.

- _ Średni koszt wyjazdu i pobytu jednej osoby to nieco ponad 20 tysięcy złotych _ - informuje Henryk Urbaś, rzecznik prasowy Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do 28 lutego na pobyt całej ekipy PKOL wyda więc około miliona złotych.

Dużo więcej kosztowały przygotowania do olimpiady. W latach 2008-10 w ramach Programu olimpijskiego Vancouver 2010 Ministerstwo Sportu wydało nieco ponad 31 milionów złotych.

Najwięcej bo 12 milionów dostali skoczkowie i reprezentanci Polski w narciarstwie biegowym. Ponad 6 milionów złotych kosztowały przygotowania biathlonistów i panczenistów. Połowę mniej wyniosła dotacja dla snowboardzistów. Skromniejsze kwoty zasiliły kasy związków: hokeja na lodzie, sportów saneczkowych i łyżwiarstwa figurowego.

źródło: Ministerstwo Sportu

Vancouver sporo droższe od Turynu

2762 *tylu sportowców będzie rywalizować w Vancouver *

Choć w budżecie Ministerstwa Sportu Program Vancouver 2010 pojawił się dopiero w 2008 roku, to kwota wydana na start Polaków w XXI ZIO jest dwa razy większa od tej, którą przeznaczyliśmy na czteroletnie przygotowania do poprzednich igrzysk w Turynie.

źródło: Ministerstwo Sportu

Na co poszły pieniądze przeznaczone na przygotowania? Ministerstwo Sportu informuje, że wydano je przede wszystkim na:

* zgrupowania krajowe i zagraniczne,
* starty krajowe i zagraniczne (udział w rekonesansach przedolimpijskich oraz zawodach i turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich uwzględnianych w rankingach federacji światowych),
* kontrakty trenerskie i wynagrodzenia dla osób współpracujących w ramach przygotowań,
* zakup produktów leczniczych, wyrobów medycznych i suplementów diety,
* zakup sprzętu sportowego i specjalistycznego,
* badania diagnostyczne i monitoring treningu.

Najwięcej pieniędzy pochłonęły przygotowania w ubiegłym roku. Jednak to ostatnie tygodnie przed Igrzyskami były najkosztowniejsze. Ostatnie 42 dni szlifowania formy reprezentantów Polski w tym roku kosztowały tyle, co średnio prawie cztery miesiące przygotowań w roku 2009.

Wydatki na przygotowania olimpijskie w ramach przygotowań do olimpiady VANCOUVER 2010
*dyscyplina * 2008 2009 2010 razem
Polski Związek Narciarski 4,4, mln zł 4,63 mln zł 1,24 mln zł 12,01 mln zł
AZS AWF Katowice (biathlon) 2,61 mln zł 1,9 mln zł 0,35 mln zł 6,37 mln zł
Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego 2,33 mln zł 3,14 mln zł 0,5 mln zł 6,07 mln zł
Polski Związek Snowboardu 1,19 mln zł 1,29 mln zł 0,52 mln zł 3,01 mln zł
Polski Zwiazek Hokeja na Lodzie 1,54 mln zł 0 zł 0 zł 1,54 mln zł
Polski Związek Sportów Saneczkowych 0 zł 0,8 mln zł 0,4 mln zł 1,2 mln zł
Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego 0,27 mln zł 0,46 mln zł 0,12 mln zł 0,86 mln zł
Razem 12,36 mln zł 14,78 mln zł 3,94 mln zł 31,09 mln zł

źródło: Ministerstwo Sportu

W porównaniu z poprzednimi igrzyskami zmieniła się nie tylko wysokość dotacji. Nowe jest też podejście do finansowania przygotowań. - _ Najlepsi sportowcy, którzy mają duże szanse na zdobycie medalu zostali objęci indywidualnymi przygotowaniami w ramach Programu Elita _ - mówi Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Sportu.

Elita dostaje najwięcej

1 *
tyle złotych medali zdobyli Polacy na zimowych olimpiadach
*

By móc liczyć na indywidualne traktowanie sportowiec musiał zdobyć medal mistrzostw świata lub mistrzostw europy. Na przygotowania Justyny Kowalczyk od początku 2009 roku do dziś ministerstwo wydało 1 mln 743 tys. zł.

W tym samym czasie przygotowania srebrnego medalisty z Turynu, Tomasza Sikory kosztowało nieco ponad 1,5 mln zł. Specjalnym programem objęty został też najlepszy, polski skoczek narciarski Adam Małysz.

- _ Takie podejście ma zapewnić najlepszym optymalne warunki przygotowań. Chodzi o to, by niczego im nie zabrakło. Ma też motywować innych. Chcemy, by robili wszystko, żeby znaleźć się w tym gronie _ - tłumaczy Kwiatkowski i dodaje, że dzięki nowemu systemowi uda się policzyć ile tak naprawdę kosztuje zdobycie medalu olimpijskiego.

Zobacz jak wyglądają areny igrzysk olimpijskich i miasto Vancouver:

Tych ostatnich Polska w swoim dorobku ma zaledwie osiem: 1 złoty, 3 srebrne i 4 brązowe. Połowa to dorobek dwóch ostatnich igrzysk w Turynie i Salt Lake City. - _ Pod tym względem igrzyska w Vancouver mogą być najlepsze w historii. Mamy nadzieję, że ten dorobek powiększy się o kolejne trzy lub cztery krążki _ - mówi rzecznik resortu sportu.

Ćwierć miliona za olimpijski kruszec

Zdobycie medalu wiąże się z wymiernymi korzyściami. PKOL zdecydował, że za olimpijskie złoto sportowiec może dostać do 250 tys. zł. Taką samą kwotę dostanie też związek sportowy, którego członkiem jest zwycięzca zawodów. Co najmniej połowę z tego musi dostać trener zawodnika.

Srebro to nagroda w wysokości do 150 tys. zł. Brąz wyceniony został na 100 tys. zł. W przypadku tych kwot także przewidziano nagrody dla związków i trenerów. Zasady ich przyznawania są analogiczne do tych obowiązujących przy złotych medalach.

Sportowcy mogą liczyć też na premie od Ministerstwa Sportu. Złoty medal to do 32,2 tys. złnagrody, srebrny - do 25,3 tys. zł, brązowy - do 18,4 tys. zł

Na nagrody może liczyć też każdy z członków drużyn, sztafet i załóg. Indywidualne kwoty są jednak niższe. Każdy członek medalowej ekipy może liczyć maksymalnie na trzy czwarte kwoty przewidzianej w przypadku sportowców startujących w dyscyplinach indywidualnych.

Skąd pieniądze na nagrody? - _ Wszystkie pieniądze pochodzą od sponsorów. Jesteśmy jedynym komitetem olimpijskim w Europie, który nie korzysta z wsparcie budżetowego _ - podkreśla Urbaś.

Każdy olimpijczyk z medalem nie musi się też martwić o przyszłość. Po ukończeniu 35 lat i zakończeniu kariery sportowej może liczyć na emeryturę olimpijską w wysokości średniej krajowej.

Raport Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Organizatorzy olimpiady dadzą zarobić 700 mln funtów ]( http://manager.money.pl/news/artykul/organizatorzy;olimpiady;dadza;zarobic;700;mln;funtow,235,0,554475.html )
* [ Poseł chce dożywotnich emerytur dla piłkarzy ]( http://news.money.pl/artykul/posel;chce;dozywotnich;emerytur;dla;pilkarzy,214,0,444630.html )
* [ Rosnieft wspiera olimpiadę. W Soczi ]( http://manager.money.pl/news/artykul/rosnieft;wspiera;olimpiade;w;soczi,40,0,429864.html )
* [ Chiński przemysł zwalnia przez... olimpiadę ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chinski;przemysl;zwalnia;przez;olimpiade,104,0,370792.html )
Tagi: olimpiada, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, porady, raport, manager, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz