Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski przemysł odzieżowy. Warunkowe dotacje rządowe na zagraniczną promocję

0
Podziel się:

Wystarczy, że 2-3 firmy porozumieją się ws. wspólnej akcji i mogą pozyskać kilkadziesiąt tys. zł w formie dotacyjnej na promocję na obcych rynkach - mówił dziennikarzom Piechociński.

Polski przemysł odzieżowy. Warunkowe dotacje rządowe na zagraniczną promocję
(Mark Grapengater/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przekonywał w czwartek na Targach Mody Ptak Expo w Rzgowie koło Łodzi, że nadchodzą świetne czasy dla polskiego przemysłu odzieżowego i mody - pod warunkiem, że przedsiębiorcy będą ze sobą współpracować.

Szef resortu gospodarki podczas wizyty na targach przypomniał, że sektor odzieżowy wpisany został do 15 uprzywilejowanych branż o szczególnym potencjale eksportowym.

_ - Także temu sektorowi chcemy dać nowy potencjał kadrowy, szkolenia zawodowe, wsparcie (...). Myślę, że furorę w tym roku zrobi program de minimis wsparcia do promocji eksportu. Wystarczy, że 2-3 firmy porozumieją się ws. wspólnej akcji i mogą pozyskać kilkadziesiąt tys. zł w formie dotacyjnej na promocję na obcych rynkach _ - mówił dziennikarzom Piechociński.

Zapowiedział, że podczas światowej wystawy Expo 2015 w Mediolanie, które odbywać się będzie pod hasłem _ Wyżywienie planety, energia dla życia _, Polska chce pokazać nie tylko żywność, przetwórstwo, know-how w tym zakresie, ale także będzie prezentować się poprzez pokazy mody i sztuki, potencjał w obszarze designu i nowych przemysłów kultury.

W ocenie Piechocińskiego nadchodzą świetne czasy dla polskiego przemysłu odzieżowego i polskiej mody - ale pod warunkiem, że _ będziemy uczyć także naszych przedsiębiorców, szczególnie tych małych i średnich, że we wspólnocie jest siła _.

Według słów ministra gospodarki, obecnie w przemyśle tekstylnym działa w Polsce ok. 4,6 tys. firm, które zatrudniają prawie 50 tys. osób, a w ponad 12,5 tys. firm z branży odzieżowej pracuje ok. 100 tys. osób. _ Jesteśmy ósmym rynkiem pod względem produkcji i obrotu w Europie, drugim - jeśli chodzi o liczbę firm, a o potencjał zatrudnienia - trzecim _ - zaznaczył.

Międzynarodowe Targi Mody Ptak Expo organizowane są po raz drugi. W tym roku towarzyszy im premierowa edycja Fashion Week Poland. W targach uczestniczy ok. 3,5 tys. wystawców. Wśród atrakcji towarzyszących imprezie zaplanowano spotkania z kreatorami mody, szkolenia oraz pokazy znanych projektantów. Wśród gości imprezy są Anna Fendi i Patrizia Gucci - przedstawicielki dwóch słynnych modowych dynastii z Włoch. Impreza potrwa do 22 lutego.

Ptak Fashion City powstał w wyniku przekształcenia największego w Europie Centrum Handlu Hurtowo-Detalicznego w Rzgowie k. Łodzi. Rocznie przyciąga ok. 6 mln klientów z Polski, ale także z Rosji, Ukrainy, Niemiec, Czech, Słowacji oraz krajów nadbałtyckich.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)