Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski przemysł stoczniowy odżywa?

0
Podziel się:

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zachęca do inwestycji. - Można i trzeba inwestować w sektor stoczniowy, szukając nowych możliwości - mówi.

Polski przemysł stoczniowy odżywa?
(PAP/Piotr Wittman)

- _ Można i trzeba inwestować w sektor stoczniowy, szukając nowych możliwości - czyli nie tylko budowa statków, ale też produkcja wież wiatrowych, tzw. offshore i usługi remontowe _ - uważa minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Minister uczestniczył w otwarciu nowoczesnej hali produkcyjnej Energomontażu Północ Gdynia. Firma wchodzi w skład Grupy kapitałowej Mars Shipyards&Offshore, należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu. Hala powstała na terenie byłej Stoczni Gdynia.

_ - Polski przemysł stoczniowy, przebranżawiający się z budowy statków na segment remontowy, budowę wysokospecjalistycznych jednostek i jednostek offshore, wychodzi obronną ręką _. Minister jest przekonany, że _ dobra pozycja polskiej myśli konstruktorskiej, kooperacja między firmami prywatnymi i instytucjami państwa, które są powołane do tego aby ten biznes wspierać powoduje, że się odradzamy nie tylko na rynku krajowym _.

Karpiński ocenił, że Polska jest dobrym przykładem dla europejskiego kierunku odbudowy tego segmentu gospodarki. Powołując się na najnowszy raport NBP poinformował, że w I kw. 2013 r. wzrost eksportu w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wyniósł prawie 25 proc., z czego ponad połowę wygenerowały usługi remontowe stoczniowe i produkcja offshore.

_ - Po czterech latach, kiedy to mieliśmy traumatyczne załamanie przemysłu stoczniowego w Polsce, to co wydawało się przemysłową pustynią, dzisiaj tętni przemysłowym życiem _ - powiedział Karpiński. Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski zwrócił uwagę, że _ kilka lat temu niewielu wierzyło, że przed tym terenem jest przyszłość; hale były puste i wielu wieściło koniec przemysłu stoczniowego w Polsce _.

Zaznaczył, że nowoczesny zakład Energomontażu Gdynia _ jest pewnym elementem układanki _ realizowanej w ARP przy wsparciu i pod kierunkiem ministerstwa skarbu. Dodał, że jest przekonany, że inwestycja ta pozwoli na znaczne poprawienie oferty Grupy kapitałowej Mars i dotarcie do większego grona klientów. _ - To nie jest nasze ostatnie słowo, zrobimy tutaj jeszcze wiele _ - zadeklarował.

Dąbrowski wyjaśnił, że ARP chce oprzeć swoją działalność w branży stoczniowej na trzech segmentach: remonty i przebudowy statków, budowa statków oraz budowa elementów na rzecz offshore.

ARP inwestuje w sektor stoczniowy poprzez utworzony w 2010 roku fundusz inwestycyjny Mars, którego jest wyłącznym właścicielem. Należą do niego: Stocznia Remontowa Nauta w Gdyni, Energomontaż Północ w Gdyni, stocznia Gryfia i Morska Stocznia Remontowa w województwie zachodniopomorskim. Ponadto ARP jest także udziałowcem stoczni Crist i posiada spółkę Synergia 99, która jest właścicielem pochylni i dźwigów na terenach zajmowanych kiedyś przez stocznię w Gdańsku. Obecnie Agencja konsoliduje te wszystkie podmioty.

Otwarta hala produkcyjna do prefabrykacji wielkogabarytowych konstrukcji offshorowych kosztowała 65 mln zł. Na powierzchni 2,4 tys. m kw. znajdują się maszyny o unikalnych parametrach produkcyjnych, m.in. największa w basenie Morza Bałtyckiego obrabiarka, automaty spawalnicze i tokarki karuzelowe. ARP uważa, że wysokiej klasy urządzenia pozwolą rozwinąć produkcję nie tylko dla sektora offshore, ale również lotnictwa oraz energetyki odnawialnej i jądrowej.

Fundusz Mars kupił Energomontaż-Północ Gdynia w marcu br. od przeżywającej kłopoty spółki Polimex Mostostal. Energomontaż jest obecnie jednym z największych przedsiębiorstw wykonujących wielkogabarytowe konstrukcje dla przemysłu offshore (moduły i sekcje morskich platform wiertniczych, wydobywczych) oraz działa na rynku morskich farm wiatrowych.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. W 2012 r. spółka wypracowała 121,7 mln zł zysku, przychody wyniosły 387 mln zł. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 31 grudnia 2012 r. wynosi 5,1 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Stocznia kończy działalność. Przez kryzys To tu budowane były największe wycieczkowce świata. Fińska STX Finland zapowiedziała jednak, że zamyka słynną stocznię. Pracę straci 700 osób.
Stocznia Gdańsk może trafić w prywatne ręce Hala główna Stoczni Gdańsk mogłaby zostać sprzedana prywatnemu inwestorowi, a uzyskane pieniądze zasiliłyby zakład.
Są odszkodowania dla prezesów stoczni Po ponad 200 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania za niesłuszne aresztowania przyznał szczeciński sąd pięciu byłym prezesom stoczni szczecińskiej.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)