Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje zagraniczne
07.05.2012 15:08

Polskie firmy zainwestowały za granicą 7 mld dol.

Około 18 proc. dużych polskich firm jest obecnych za granicą ze swoimi produktami, a 61 proc. z nich zamierza rozszerzać działalność.

Podziel się
Dodaj komentarz
(media.grupabrebanku.pl)

Według firmy doradczej PWC szacunkowa wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich firm w ubiegłym roku wyniosła 7 mld dolarów, czyli była o 1,5 mld dol. wyższa niż rok wcześniej. * *Ryszard Petru (na zdj.) z PWC mówi, że w Polsce jest już 60-100 firm, które prowadzą działalność globalną.

- _ Około 18 proc. dużych polskich firm jest obecnych za granicą ze swoimi produktami, a 61 proc. z nich zamierza rozszerzać działalność _ - powiedział Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) podczas konferencji w sprawie uruchomienia programu _ Polski Czempion _. Ma on służyć promocji polskich firm na zagranicznych rynkach.

- _ Wartość polskich inwestycji zagranicznych dokonanych od 2000 roku zbliżyła się w 2011 roku do 45 mld dol. Na pierwszym miejscu wśród krajów wybieranych przez polskie firmy jest Wielka Brytania, na drugim Czechy, a na trzecim Niemcy _ - poinformował Majman.

Ryszard Petru z PWC dodał, że w Polsce mamy 60-100 firm, które prowadzą już działalność globalną. Zwrócił uwagę, że polskie produkty są pozytywnie odbierane na Wschodzie, ale na Zachodzie nasze marki są oceniane słabo. Dlatego polscy inwestorzy często sprzedają swoje produkty pod lokalnymi nazwami.

Zdaniem Mateusza Walewskiego z PWC polskie inwestycje zagraniczne wykazały się sporą odpornością na obecny kryzys. - _ W 2010 roku wartość inwestycji powróciła do poziomu sprzed kryzysu, a w 2011 r. - według naszych szacunków - były już o około 20 proc. wyższe. W tym samym okresie światowy poziom inwestycji spadł do ok. 60 proc. wartości z roku 2007 r. _ - stwierdził.

Program _ Polski Czempion _, zainicjowany przez władze Wrocławia, rozwijany jest przez PWC. Partnerem merytorycznym została PAIiIZ. Honorowy patronat nad programem objął wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Program jest skierowany zarówno do firm, które już działają, jak i do tych, które dopiero rozważają wejście na rynki międzynarodowe.

PAIiIZ powstała w 2003 roku w wyniku połączenia Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) oraz Polskiej Agencji Informacyjnej (PAI). PAIiIZ pomaga inwestorom wejść na polski rynek oraz tworzy pozytywny wizerunek Polski oraz naszych produktów i usług na świecie.

PWC to sieć firm doradczych działających w 158 krajach. Zatrudnia 169 tys. osób, oferuje usługi w zakresie audytu, doradztwa biznesowego, prawnego i podatkowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostali już prawie 19 miliardów złotych Od wejścia Polski do Unii Europejskiej polskie rządy zainwestowały w uczelnie 18 miliardów 600 milionów złotych.
Oto pozytywny aspekt Euro za 50 milionów W ramach przygotowań do Euro 2012, PKP PLK zmodernizowały też stację Poznań Górczyn.
Liczysz na dywidendy? Na tych spółkach możesz zarobić Spółki z WIG20 mogą wypłacić nawet 16 miliardów złotych. Money.pl wskazuje najbardziej hojne firmy.
Tagi: inwestycje zagraniczne, Ryszard Petru, business news, kraj, manager, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, druki, baza wiedzy, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz