Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie Koleje Linowe sprzedane za ponad 200 mln złotych

0
Podziel się:

PKP otrzymała 215 milionów złotych za sprzedaż, a koleje na Kasprowy Wierch i Gubałówkę mają już nowego właściciela. To Polskie Koleje Górskie.

Polskie Koleje Linowe sprzedane za ponad 200 mln złotych
(Piotr P./CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

PKP otrzymała 215 milionów złotych za sprzedaż, a koleje na Kasprowy Wierch i Gubałówkę mają już nowego właściciela. To Polskie Koleje Górskie - spółka założona przez podhalańskie samorządy: miasto Zakopane oraz gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Proces prywatyzacji PKL trwał od 13 grudnia 2012 roku. W styczniu do PKP S.A. wpłynęło 12 ofert wstępnych, a na krótkiej liście znalazło się 6 oferentów. Wiosną 2013 roku rozpoczęły się negocjacje z pięcioma podmiotami, które wyłoniły najlepszą ofertę, złożoną przez PKG.

Struktura spółki Polskie Koleje Górskie umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańców Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego oraz samorządu województwa. W ten sposób o przyszłości PKL może współdecydować społeczność lokalna.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto jak Polskie Koleje Górskie sfinansują zakup PKL Spółka ma zamiar podwyższyć kapitał zakładowy poprzez emisję nowych akcji, co umożliwi jej pozyskanie środków na sfinansowanie zakupu.
Pięć firm bije się o Polskie Koleje Linowe Finalizacja procesu prywatyzacji PKL jest przewidziana na pierwszą połowę 2013 roku. Spółka PKL w 2011 roku osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów.
Dwunastu chętnych na kupno tej spółki Do PKP SA wpłynęło 12 ofert wstępnych na zakup spółki Polskie Koleje Linowe - poinformował dzisiaj Mirosław Kuk z PKP SA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)