Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie Radio: Za te pieniądze obniżamy poziom

0
Podziel się

Prezesi radia i telewizji narzekają na swoje budżety.

Polskie Radio: Za te pieniądze obniżamy poziom
(Tony4urban/Dreamstime)
bEifsfoB

Stan finansowy Polskiego Radia i telewizji publicznej jest dramatyczny - alarmowali prezesi Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Jarosław Hasiński i Romuald Orzeł w sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Władze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej przedstawiają posłom - na ich prośbę - informację o aktualnej sytuacji organizacyjno-finansowej w obu spółkach. Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w tym roku wpływy z abonamentu mogą spaść do 400 milionów złotych - to mniej niż połowa dochodów sprzed dwóch lat. Z tego Polskiego Radio otrzyma od 100 do 130 milionów złotych. Taka kwota nie pokrywa nawet kosztów stałych spółki, nie mówiąc już o realizacji misji.

Jarosław Hasiński tłumaczył, że w szczególnie złej sytuacji jest Polskie Radio jako główny beneficjent abonamentu:

bEifsfoD

Prezes Polskiego Radia tłumaczył, że firma będzie zmuszona wybrać drogę komercjalizacji. Jarosław Hasiński powiedział, że przygotowywany jest plan restrukturyzacji spółki , zarząd będzie szukał wszędzie oszczędności oraz wsparcia ze strony ministerstw i samorządów, przede wszystkim w utrzymaniu zespołów artystycznych Polskiego Radia.

Prezes Telewizji Polskiej Romuald Orzeł powiedział, że 2010 rok to jest rok, w którym telewizja publiczna nie będzie wydawała pieniędzy publicznych. Z szacunków KRRiT wynika, że Telewizja Polska dostanie w tym roku z abonamentu między 80 a 100 milionami złotych.

Prezes TVP wyjaśnił, że te pieniadze w całości zostaną przekazane na ośrodki regionalne, które w obecnym kształcie kosztują spółkę 400 milionów złotych:

Nie najlepszą sytuację finansową mediów publicznych pogorszyło ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zwalnia z opłat za radio i telewizję część emerytów, rencistów i bezrobotnych - łącznie co najmniej 4, 5 miliona osób. Dlatego przedstawiciele Polskiego Radia, telewizji publicznej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powołali na początku listopada sztab antykryzysowy.

bEifsfoJ

ZOBACZ TAKŻE:

bEifsfpe
KOMENTARZE
(0)