Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla banków nie zapobiegnie katastrofie euro

0
Podziel się:

Ratowanie sektora finansowego w strefie euro nie uchroni jej przed katastrofą - twierdzi uznany ekonomista Paul Krugman.

Na zdjęciu Paul Krugman
Na zdjęciu Paul Krugman (Prolineserver/CC BY-NC-SA 2.0/Wikimedia)

Dokapitalizowanie banków Hiszpanii było konieczne, ale samo ratowanie sektora finansowego w strefie euro nie uchroni jej przed katastrofą - twierdzi * *laureat ekonomicznej Nagrody Nobla i publicysta _ New York Timesa _ Paul Krugman.

Kolejna akcja ratunkowa w Europie ma zapobiec załamaniu sektora bankowego w Hiszpanii - pisze Krugman. Scenariusz tego dramatu jest już znany: kolejna gospodarka strefy euro spowalnia, banki popadają w tarapaty, rządy śpieszą z pomocą - ale tylko banki zostają uratowane, a bezrobotni - nie.

W przedwczoraj eurogrupa zaakceptowała wniosek Hiszpanii o przyznanie jej sektorowi bankowemu pomocy w wysokości do 100 miliardów euro. Środki ratunkowe będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji (ESM).

- _ Dokapitalizowanie hiszpańskiego sektora finansowego było konieczne, ponieważ krajowi groziła 'spirala śmierci', czyli sytuacja, w której obawa o to, że banki utracą płynność zmusza je do wyprzedawania aktywów, co z kolei obniża ich ceny rynkowe. Wtedy wszyscy jeszcze bardziej boją się, że banki staną się niewypłacalne (może nastąpić run na banki), a rządy starają się zapobiec 'spirali śmierci' za pomocą zastrzyku gotówki dla sektora finansowego _ - wyjaśnia Krugman.

Jednak w Hiszpanii również rząd zagrożony był niewypłacalnością, a na ratunek musiała przyjść strefa euro i jej fundusze pomocowe.

Problem w tym - pisze z naciskiem Krugman na łamach New York Times - że nawet w tak trudnej sytuacji przywódcy europejscy udzielając pożyczek podkreślają, że nie mają zamiaru zmienić polityki, która w ostatnich latach pogłębiła tylko kryzys i sprawiła, że jedna czwarta Hiszpanów nie ma pracy, a wśród ludzi młodych statystyki są jeszcze gorsze - połowa jest bezrobotna.

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/68/219204.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpania;zbankrutuje;madryt;ujawnil;cala;prawde,36,0,1100068.html) *Hiszpania zbankrutuje? Madryt ujawnił całą prawdę * _ Koszty obsługi długu są tak wysokie, że rynki finansowe są zamknięte dla Hiszpanii _. _

_ - Od dłuższego czasu zarówno Hiszpanię, jak i inne pogrążone w kłopotach finansowych kraje skłaniano do sanacji długów i zwiększenia konkurencyjności metodą cięć budżetowych oraz wewnętrznej dewaluacji _, _ m.in. przez obniżania zarobków i kosztów przedsiębiorstw _, _ ale teraz stało się jasne, że strategia ta nie zadziała, jeśli nie będziemy mieli do czynienia z silnym wzrostem gospodarczym oraz umiarkowanie wysoką inflacją, która skłania do utrzymywania stóp na niskim poziomie i drukowania pieniądza _ - pisze amerykański noblista.

Europejski Bank Centralny odmawia jednak cięcia stóp procentowych, choć bezrobocie rośnie w całej strefie euro. Inflacja tymczasem spowalnia. Według wszelkich reguł polityki monetarnej - przypomina Krugman - sytuacja ekonomiczna w krajach unii walutowej wymaga teraz agresywnych cięć stóp procentowych.

Kraje UE potrzebują szybkiego wzrostu. - _ Amerykańska gospodarka odbijając się od dna wielkiego kryzysu, wzrosła w 1934 roku o 10,9 proc.! A i tak daleko było do końca wielkiej depresji _ - pisze ekonomista.

EBC nie chce jednak ratować sytuacji poprzez cięcie stóp i dodruk pieniądza. Również w USA Fed zapowiedział ostatnio, że nie podejmie kroków mających pobudzić gospodarkę. _ - Co tłumaczy ten transatlantycki paraliż wobec nasilającej się ludzkiej i ekonomicznej katastrofy? _ - pyta Krugman.

W Ameryce bierność Fed można tłumaczyć tym, że jego zarząd obawia się, iż podjęcie radykalnych kroków będzie postrzegane jako ratowanie notowań prezydenta Baracka Obamy. _ - Staje się jasne, że potrzebna będzie prawdziwa katastrofa, by zmusić polityków do działania wykraczającego poza ratowanie samych banków _ - komentuje Krugman. _ Ale nie popadajmy w desperację: straszliwa katastrofa zwłaszcza w Europie, może czekać tuż za rogiem _ - konkluduje ekonomista.

Czytaj więcej o hiszpańskim kryzysie w Money.pl
100 mld euro dla banków z Hiszpanii. Wiemy, kto naciskał Premier Hiszpanii Mariano Rajoy upiera się, że nie można porównywać decyzji eurogrupy do pomocy dla Grecji.
100 mld euro na ratunek dla banków. Wróci spokój? Czy wielka pożyczka rozrusza gospodarkę kraju, w którym co czwarty obywatel nie ma pracy?
Rating Hiszpanii znów w dół. Brakuje nawet 100 mld euro Agencja ratingowa Fitch obniżyła wiarygodność kredytową Hiszpanii o trzy stopnie.
kryzys
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)