Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla PLL LOT. Komisja Europejska zadaje kolejne pytania

0
Podziel się:

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński spotka się z komisarzem UE ds. konkurencji.

Włodzimierz Karpiński
Włodzimierz Karpiński (Bartosz Krupa/East News)
bEDRhdwB

Komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia ma się spotkać 11 kwietnia z ministrem skarbu państwa Włodzimierzem Karpińskim. Rozmowa ma dotyczyć restrukturyzacji i pomocy państwa dla PLL LOT; KE bada, czy jest ona dozwolona.

Informację o spotkaniu w przyszłym tygodniu potwierdziło biuro prasowe Almunii. Obaj politycy rozmawiali już o LOT 13 lutego w Brukseli.

Jak powiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak, strona polska odpowiedziała już na pytania uczestników rynku lotniczego, przekazane Polsce przez Komisję Europejską w ramach prowadzonego postępowania.

bEDRhdwD

_ - Jesteśmy w gotowości do przekazywania dalszych informacji. Utrzymujemy z KE stały kontakt, także na najwyższym szczeblu. Na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne spotkanie ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego z unijnym komisarzem ds. konkurencji Joaquinem Almunią _ - powiedział Baniak.

Wiceminister podkreślił, że uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej dla planu restrukturyzacji LOT jest sprawą priorytetową. _ - Liczę na pozytywną odpowiedź z Brukseli w możliwie krótkim terminie _ - podkreślił.

Prezes LOT-u Sebastian Mikosz powiedział dziennikarzom, że w najbliższych dniach rozpocznie się kolejny cykl spotkań, podczas których KE będzie zadawała pytania. Przypomniał, że zgodnie z praktyką rynkową najwcześniejszym możliwym momentem podjęcia przez KE decyzji dotyczącej pomocy publicznej jest 30 czerwca br.

Mikosz poinformował, że PLL LOT w 2013 roku stracił ok. 4 mln zł na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów. Zysk netto przewoźnika wyniósł w tym czasie 26 mln zł. Zysk netto firma odnotowała po raz pierwszy od 2008 r.

bEDRhdwJ

W planie restrukturyzacji przesłanym do Komisji Europejskiej spółka zakładała, że w 2013 roku z działalności podstawowej odnotuje 142 mln zł straty, a strata netto wyniesie 196 mln zł. Wobec planu restrukturyzacyjnego oznacza to poprawę wyniku na działalności netto o ponad 222 miliony zł i na działalności podstawowej o ponad 138 milionów zł.

KE na początku listopada ub.r. wszczęła szczegółowe postępowanie, by ocenić, czy przyznanie PLL LOT w sumie ok. 200 mln euro pomocy restrukturyzacyjnej jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Jeśli KE nie uzna już udzielonej pomocy państwa za dozwoloną, LOT może być zmuszony do jej zwrotu.

W grudniu 2012 r. LOT otrzymał pierwszą transzę pomocy 400 mln zł (ok. 100 mln euro). KE wydała w maju 2013 r. tymczasową zgodę na pożyczkę. Miesiąc później do KE trafił plan restrukturyzacji z wytycznymi dotyczącymi przyszłości LOT-u, zakładającymi m.in. modernizację floty. W dokumencie znalazł się m.in. zapis o przekazaniu przewoźnikowi drugiej transzy pomocy na restrukturyzację w wysokości 381 mln zł i uzyskaniu trwałej rentowności od 2015 r.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki i TFS Silesia - 25,1 proc.; pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

bEDRhdwK
Czytaj więcej w Money.pl
Komisja Europejska przyjrzy się pomocy przyznanej PLL LOT Pojawiły się wątpliwości, czy plan restrukturyzacji linii lotniczej jest zgodny z wytycznymi UE.
Polska bliżej bezpieczeństwa energetycznego Minister przypomniał o kluczowej inwestycji, która zacznie działać w przyszłym roku.
LOT poprawia wyniki. Takiej zmiany się nie spodziewali Jest szansa, że prognozowana na minus 20 mln złotych strata będzie mniejsza - zapowiedział wiceminister skarbu Rafał Baniak.
bEDRhdxe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)