Notowania

holandia
04.05.2011 06:55

Pomysły Holendrów niepokoją polskich pracowników

Komisja Europejska zbada propozycje uregulowań dotyczących traktowania migrantów zarobkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ernop/CC/Flickr)

*Komisja Europejska zbada holenderskie propozycje uregulowań prawnych, dotyczących traktowania migrantów zarobkowych z unijnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Chodzi o zgodność z prawem UE i ewentualną dyskryminację. *

_ - KE jest świadoma zarysu holenderskiego planu i jest w kontakcie z władzami tego kraju _ - poinformował rzecznik komisarz ds. sprawiedliwości i praw podstawowych Viviane Reding, Matthew Newman.

Zastrzegając, że nie są to jeszcze formalne propozycje ze strony holenderskiej, Newman podkreślił, że _ zaproponowane środki będą badane przez KE pod kątem swobody przemieszczania się pracowników w UE , a także pod kątem tego, czy jest przestrzegana zasada niedyskryminacji. - Każdy obywatel ma prawo do przemieszczania się i bycia traktowanym jako indywidualna jednostka _ - podkreślił Newman.

W kwietniu holenderski minister spraw społecznych i zatrudnienia Henk Kamp przekazał do holenderskiego parlamentu list zawierający omówienie rządowych propozycji związanych z migracją zarobkową z krajów UE. Uzależniają one prawo do pomocy społecznej od znajomości lub chęci nauczenia się języka holenderskiego. Zawierają także zapisy o zachęcaniu do powrotu do kraju osób, które straciły pracę i nie mają środków do życia ani perspektyw na znalezienie pracy.

_ - Władze holenderskie chcą dokonać regulacji ograniczających możliwość korzystania przez pracowników, emigrantów zarobkowych, którzy utracili pracę, z holenderskiej pomocy społecznej _ - oceniał w kwietniu wiceszef MSZ Jan Borkowski. We wtorek Newman przypomniał, że wytyczne UE opisują, w jaki sposób kraje UE, w zgodzie z dyrektywą o swobodzie migracji, mogą zapewnić, _ by ich systemy zabezpieczenia społecznego nie były przeciążone _.

17 maja premier Holandii Mark Rutte ma być w Warszawie, gdzie spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.
O sprawdzenie holenderskich propozycji zwróciła się listownie do Reding minister pracy Jolanta Fedak. Priorytetową interpelację w tej sprawie wystosował do KE także europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO). Jego zdaniem holenderskie propozycje mogą mieć dyskryminujący charakter, gdyż przepisy są przygotowane pod kątem specyficznie wydzielonej grupy obywateli UE z Europy Środkowo-Wschodniej. _ W szczególności dotyczyłoby to Polaków jako najliczniejszej grupy narodowościowej z tego regionu _ - uważa poseł.

_ - W Holandii trwa ożywiona dyskusja na temat uregulowań dotyczących traktowania migrantów zarobkowych z krajów UE. Propozycje przedstawione przez ministra Henka Kampa, szczegółowo omówione w dokumencie zatytułowanym _Actions for labour migration from Central and Eastern Europe" (Działania w sprawie migracji pracowników w Europie Środkowej i Wschodniej), rodzą szereg wątpliwości ze względu na znamiona dyskryminacji oraz łamania podstawowych norm prawa europejskiego zapisanych m.in. w dyrektywie z 2004 roku o swobodnym przemieszczaniu się" - napisał do KE Saryusz-Wolski, domagając się sprawdzenia propozycji.

Komisarz Reding już w lutym przestrzegła Holandię, żeby respektowała dyrektywę o swobodnym przepływie osób, odnosząc się do słów ministra Kampa o odsyłaniu do Polski bezrobotnych i sprawiających kłopoty Polaków korzystających z pomocy socjalnej. Jeśli Holandia nie będzie przestrzegać wytycznych UE (chodzi o wytyczne z 2009 roku do dyrektywy 39/2004), to KE da _ głośny i silny _ sygnał - powiedziała Reding.

W priorytetowej interpelacji Saryusz-Wolski zwraca się też do KE, by sprawdziła implementację przez Holandię dyrektywy z 2004 roku, a także, czy możliwe jest pozbawienie prawa do pobytu na podstawie tej dyrektywy obywatela UE, który utraciwszy pracę korzysta z systemu pomocy społecznej. Chce też, by KE pomogła obywatelom UE, _ którzy padają ofiarami nieuczciwych agencji pośrednictwa pracy organizujących zatrudnienie na terenie Holandii dla pracowników z innych krajów członkowskich _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t131456.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalskie;miasta;zadluzone;po;uszy,49,0,822577.html) Portugalskie miasta zadłużone po uszy Aż 174 z nich, czyli ponad połowie wszystkich, nie udało się spłacić na czas zobowiązań na koniec 2010 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t37274.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;eurolandzie;na;poziomie;9;9;proc;,27,0,820251.html) Bezrobocie w eurolandzie na poziomie 9,9 proc. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 9,9 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 9,5 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t97821.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;chca;krolowej;od;przecinania;wsteg,236,0,817644.html) Nie chcą królowej od przecinania wstęg Większość Holendrów sprzeciwia się planom ograniczenia roli monarchii do funkcji ceremonialnych.
Tagi: holandia, business news, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz