Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Porsche przygotowuje się do kupna VW

0
Podziel się:

Niemiecki producent samochodów sportowych przygotowuje się do przejęcia koncernu VW. Koncern chce uzyskać zgodę na podniesienie kapitału do ośmiu miliardów euro jeszcze przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

Porsche przygotowuje się do kupna VW

Niemiecki producent samochodów sportowych przygotowuje się do przejęcia koncernu VW. Koncern chce uzyskać zgodę na podniesienie kapitału do ośmiu miliardów euro jeszcze przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, które odbędzie się w styczniu 2007.

Porsche chce uzyskać zgodę swych akcjonariuszy na podniesienie o połowę kapitału zakładowego. Odpowiadałoby to 8,75 miliona nowych akcji, czyli według dzisiejszej wartości giełdowej ośmiu miliardom euro. „Potrzebujemy większej swobody, aby móc także zaoferować akcje jako ekwiwalent podczas kupna VW”, powiedział rzecznik Porsche.

Uzyskanie zgody akcjonariuszy można uznać za pewne, ponieważ na walnym zgromadzeniu uprawnione do głosowania są tylko rodziny Porsche i Piëch. Koncer poinformował, że jego udziały w VW przekroczyły 25-procentowy próg zgłoszeniowy i wynoszą obecnie 27,4 procent. Rada nadzorcza upoważniła ponadto zarząd do podniesienia udziałów do 29,9 procent.

Pieniądze się znajdą

Po zwiększeniu kapitału o osiem miliardów euro Porsche nie miałoby żadnego problemu z uzyskaniem kredytu. Wczoraj koncern poinformował o osiągnięciu rekordowego zysku za miniony rok rozliczeniowy w wysokości 2,1 miliarda euro.

Za ofertę przejęcia VW koncern musiałby zapłacić dzisiaj 20 miliardów euro oraz przedstawić odpowiednią wszystkim innym akcjonariuszom, którzy są w posiadaniu 70 procent udziałów VW. Ponieważ Dolna Saksonia, jako drugi co do wielkości udziałowiec VW, nie będzie chciała pozbyć się swoich 20 procent udziałów, przejęcie VW przez Porsche może być tańsze.

Amerykanie uciekają z VW

Tymczasem z VW wycofują się duzi inwestorzy z USA. Według informacji dziennika Handelsblatt, amerykański inwestor Brandes poinformuje dziś oficjalnie o zmniejszeniu swoich udziałów w VW z 9,8 procent do poniżej pięciu.

Po wczorajszym obwieszczeniu Porsche, kurs akcji VW wzrósł wczoraj gwałtownie o ponad pięć procent do 84,25 euro. Z powodu ewentualnych działań związanych z podniesieniem kapitału, akcje Porsche spadły o 1,6 procent do 899 euro.

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)