Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dostęp do internetu
30.01.2011 07:05

Portale społecznościowe podbijają Białoruś

Z internetu korzystają obecnie 4 mln z około 10 mln mieszkańców Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisapics/iStockphoto)

Na Białorusi w imponującym tempie rosła w 2010 roku liczba użytkowników internetowych portali społecznościowych - pisze w najnowszym numerze tygodnik _ Biełorusy i Rynok _. Dodaje, że z internetu korzystają obecnie 4 mln z około 10 mln mieszkańców Białorusi.

Wciąż największą popularnością cieszy się rosyjski portal _ W kontakcie _ (vkontakte.ru). Według oficjalnych statystyk miał on na początku zeszłego roku 670 tys. zarejestrowanych użytkowników z Białorusi, a pod koniec roku ich liczba wzrosła już do 934 tys.

Rosła też liczba białoruskich użytkowników Facebooka. Jest ich obecnie prawie 200 tys., podczas gdy rok wcześniej było to około 50 tys.

Inny rosyjski portal, kiedyś najpopularniejszy, odnoklassniki.ru, również się rozwija, ale o wiele wolniej. W ciągu tygodnia odwiedza go obecnie 400 tysięcy internautów z Białorusi, co oznacza wzrost o 7 proc. w porównaniu z początkiem roku.

Istnieje też białoruski serwis społecznościowy - Ja Tut (i.tut.by), który pod koniec 2010 roku miał 800 tysięcy aktywnych użytkowników, po tym, jak w ciągu zeszłego roku zarejestrowało się na nim ponad pół miliona Białorusinów.

Dane serwisu mikroblogów Twitter mówią, że liczba osób korzystających z tego portalu wzrosła w ciągu ostatniego roku na Białorusi o 240 proc. Jeszcze intensywniej rośnie liczba wpisów na Twitterze - o ponad 500 proc. Jednak w liczbach absolutnych dane nie są aż tak imponujące - pod koniec zeszłego roku liczba zarejestrowanych wpisów Białorusinów wynosiła około 20 tys.

Mimo obaw o spadek popularności blogów, na Białorusi rozwija się serwis LiveJournal, wykorzystywany do pisania w internecie blogów czy dzienników. W styczniu zeszłego roku tygodniowo odwiedzało go 96 tys. białoruskich użytkowników, w grudniu - 140 tys.

_ - Blogi i sieci społecznościowe przestały już dawno być tylko osobistymi stronami (internetowymi), na których ludzie dzielą się swoimi myślami _ - wskazuje tygodnik. Teraz - dodaje - jest to miejsce _ gdzie każdy człowiek może wystąpić jako dziennikarz. Blogi i mikroblogi pełnią też rolę środka komunikacji, sposobu na ogłoszenie ogromnej masie ludzi ważnych wydarzeń _.

Białoruskie media opozycyjne podkreślają, że te możliwości internetu wykorzystują oponenci władz. _ - Właśnie z pomocą internetu i sieci społecznościowych obywatele Białorusi starali się przełamać próżnię informacyjną w kraju w przededniu wyborów (prezydenckich 19 grudnia) _ - pisał niedawno portal Karta'97, podając, że po wyborach doszło do włamań na konta działaczy opozycyjnych i zwykłych użytkowników portali społecznościowych.

Karta'97 ocenia, że po wyborach zakończonych demonstracją opozycji _ w ciągu miesiąca aresztów i rewizji skonfiskowano setki komputerów w całym kraju _. Zauważa, że jest to _ najprostszy sposób, by zyskać dostęp do poufnych informacji użytkownika internetu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t86296.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/wirusy;w;mailach;o;zamachu;w;moskwie,133,0,761477.html) Wirusy w mailach o zamachu w Moskwie Atak na lotnisku Domodiedowo w Moskwie jest wykorzystywany przez cyberprzestępców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t78569.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/internet;ma;juz;2;mld;uzytkownikow,167,0,760487.html) Internet ma już 2 mld użytkowników Pięć miliardów ludzi używa komórek - podaje Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t75536.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wenezuele;i;kube;polaczy;swiatlowod,19,0,758547.html) Wenezuelę i Kubę połączy światłowód Kuba to jedyny kraj na zachodniej półkuli, który ze światem łączy się poprzez satelity.
Tagi: dostęp do internetu, białoruś, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz