Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porty Lotnicze wypowiedziały układ zbiorowy

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina.

Porty Lotnicze wypowiedziały układ zbiorowy
(EAST NEWS/STANISLAW KOWALCZUK)

Dyrektor Portów Lotniczych Michał Kaczmarzyk wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy, gdyż był on obciążeniem dla firmy - powiedział rzecznik Portów Przemysław Przybylski. Układ zapewniał np. odprawy w wysokości do 36 pensji.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina.

_ W poniedziałek dyrektor PPL wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy. Ta decyzja jest efektem odrzucenia przez związki zawodowe wcześniejszych propozycji, które zostały złożone 3 i 7 marca br. _ - powiedział Przybylski.

Wyjaśnił, że propozycje dotyczyły zawieszenia części zapisów ZUZP i uruchomienia programu dobrowolnych odejść. Chodziło o zawieszenie m.in. wysokich odpraw zagwarantowanych w ZUZP w przypadku zwolnień grupowych. Układ zapewniał pracownikom, w ramach takich zwolnień, odprawę w wysokości do 36 pensji dla osób o stażu powyżej 10 lat.

_ Związki zawodowe odrzuciły propozycję. Dlatego dyrektor podjął decyzję o wypowiedzeniu ZUZP. Układ ten przestanie obowiązywać za trzy miesiące, czyli od 10 czerwca _ - powiedział rzecznik.

Dodał, że dyrektor PPL zadeklarował chęć podjęcia ze związkami dialogu, by wypracować nowe regulacje.

Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność działającej w PPL Marian Górecki powiedział w poniedziałek PAP, że decyzja dyrektora przedsiębiorstwa jest zaskakująca. _ Organizacje związkowe działające w PPL dbają o interes przedsiębiorstwa i pracowników i podejmą działania zgodne z prawem. W tej chwili sytuacja jest trudna. Wspólnie przeanalizujemy sytuację i podejmiemy decyzję. Do tego czasu wstrzymujemy się od komentarzy _ - powiedział Górecki.

W przedsiębiorstwie pracuje 2,2 tys. osób.

Według informacji zbliżonych do źródeł w PPL strata firmy za ubiegły rok może wynieść ok. 200 mln zł.

Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze zajmuje się m.in. budową i eksploatacją lotnisk oraz świadczeniem usług na rzecz pasażerów i linii lotniczych. Zarządza dwoma portami lotniczymi - w Warszawie i Zielonej Górze. Posiada również udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk: w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie. Ponadto PPL ma udziały w spółkach handlingowych oraz firmach świadczących usługi pozalotnicze, m.in. w spółce zarządzającej hotelem Courtyard by Marriott.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W 2013 r. na lotnisku odprawiono ponad 10,6 mln pasażerów. Działa na nim 27 regularnych przewoźników (w tym dwóch niskokosztowych), którzy w sezonie zimowym 2013/14 obsługują połączenia do 75 portów w 38 krajach na czterech kontynentach.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)