Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bae systems
28.09.2012 06:27

Potrzeba więcej czasu na decyzję o fuzji EADS i BAE

W przypadku połączenia francusko-niemieckiego EADS i brytyjskiej firmy BAE Systems nowa grupa miałaby wartość 34,6 miliarda euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Podjęcie decyzji w sprawie fuzji europejskich grup sprzętu wojskowego i przemysłu lotniczego BAE Systems i EADS potrwa zapewne dłużej niż sądzono - przewiduje niemiecki minister obrony Thomas de Maiziere (na zdjęciu).

_ - Być może będziemy potrzebować więcej czasu. To zależy od odpowiedzi na nasze pytania. Myślę, że będziemy potrzebować więcej czasu _ - powiedział de Maiziere dziennikarzom w czasie nieformalnego spotkanie unijnych ministrów obrony w Nikozji.

Połączenie obu przedsiębiorstw zapowiedziano 12 września. Według brytyjskich przepisów ostateczny termin potwierdzenia fuzji upływa 10 października.

Minister poinformował reporterów, że rozmowy na temat fuzji z ministrami obrony Francji i Wielkiej Brytanii odbyły się w środę wieczorem i że _ chociaż sytuacja jest bardzo skomplikowana, dyskusja była konstruktywna _.

_ - Jesteśmy w kontakcie i prowadzimy konstruktywne dyskusje. Jesteśmy przyjaciółmi, więc jakoś to rozwiążemy. Na razie jednak nie mamy rezultatów i sytuacja jest otwarta _ - powiedział.

ZOBACZ RELACJĘ Z NEGOCJACJI W SPRAWIE FUZJI (Euronews, ang):

W przypadku udanej fuzji produkującego m.in. samoloty Airbusa francusko-niemieckiego EADS i brytyjskiej firmy BAE Systems (sprzęt wojskowy) nowa grupa miałaby wartość 34,6 miliarda euro i zatrudniałaby 223 tys. pracowników w 50 krajach. Mogłaby z powodzeniem konkurować z olbrzymimi koncernami amerykańskimi, np. z Boeingiem, i wejść na rynki amerykańskie.

Ostatnie słowo w sprawie fuzji należy jednak nie do właścicieli, lecz do rządów Niemiec i Francji, które mają w EADS po 22,35 proc. udziałów i chcą gwarancji, że zachowają znaczące udziały w nowo powstałej firmie, a także że ich obywatele nie stracą miejsc pracy. Również w Wielkiej Brytanii proponowane połączenie wywołało obawy, że firma o dużym znaczeniu strategicznym znajdzie się pod zagraniczną kontrolą.

Chociaż temat ten nie był poruszony w czasie oficjalnych rozmów ministrów obrony, które odbyły się w środę i czwartek w Nikozji, Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi sytuacji - oświadczył na konferencji prasowej w czwartek zastępca sekretarza generalnego ESDZ Maciej Popowski.

_ - To nie było częścią formalnej dyskusji, ale jestem przekonany, że wszyscy o tym myśleliśmy. Jest to bardzo interesujący projekt i ESDZ będzie z zainteresowaniem śledziło jego rozwój _ - powiedział Popowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Mega fuzja firm lotniczych zakończy się fiaskiem? Jeden z głównych udziałowców europejskiego koncernu aerokosmicznego EADS, nie wyraził zgody na połączenie z brytyjskim potentatem zbrojeniowym BAE Systems.
Nie będzie fuzji wielkich koncernów? Przez... Potentat zbrojeniowy BAE Systems wycofa się z rozmów w sprawie fuzji z europejskim koncernem aerokosmicznym EADS, jeśli na EADS będą wywierane naciski polityczne.
Tagi: bae systems, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, unia, fundusze unijne, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz