Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powstanie siódmy pod względem wielkości bank w Polsce

0
Podziel się

Grupa BNP Paribas stanie się właścicielem blisko 90 proc. akcji Banku BGŻ. Będzie się nazywał...

Powstanie siódmy pod względem wielkości bank w Polsce
(BNP Paribas Bank Polska)
bErydlCd

Po rozliczeniu transakcji z wezwania grupa BNP Paribas stanie się właścicielem 88,98 proc. akcji Banku BGŻ - poinformowała spółka w komunikacie. Dzięki fuzji powstanie siódmy pod względem wielkości bank w Polsce. Będzie się nazywał Bank BGŻ BNP Paribas.

W piątek, 17 października, zakończyło się ogłoszone przez BNP Paribas wezwanie do sprzedaży 56 mln 138 tys. 764 akcji Banku Gospodarki Żywnościowej, stanowiących 100 proc. kapitału banku, po 80,47 zł za jedną akcję.

_ - Nasze wezwanie kończymy zgodnie z planem i naszymi oczekiwaniami. Obecnie kontynuujemy prace w celu połączenia Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem Polska. W wyniku połączenia powstanie jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, której klienci, zarówno indywidualni jak i korporacyjni, będą mieli dostęp do szerokiej gamy nowoczesnych produktów _- powiedział zastępca dyrektora generalnego International Retail Banking BNP Paribas Jean-Paul Sabet, odpowiedzialny za proces łączenia banków.

bErydlCf

We wrześniu BNP Paribas oraz Rabobank podały, że Rabobank zapisał się na sprzedaż akcji Banku BGŻ stanowiących ponad 74 proc. kapitału. W kolejnym kroku, BNP Paribas dokupił dodatkowe 14,39 proc. udziałów w BGŻ, dzięki czemu posiadać będzie łącznie 88,98 proc. akcji banku.

Po zakończeniu wezwania Rabobank pozostaje mniejszościowym akcjonariuszem Banku BGŻ, z blisko 10 proc. pakietem akcji.

Fuzja prawna Banku BGŻ i Paribas Banku Polska planowana jest w pierwszej połowie 2015 r., natomiast fuzja operacyjna ma się zakończyć w 2016 r. Nowy połączony bank ma się nazywać Bank BGŻ BNP Paribas.

Łączne aktywa połączonych banków wyniosą 60 mld zł, co sprawi, że będzie to 7. największy bank w Polsce. Wartość portfela kredytowego wyniesie 45 mld zł, a saldo depozytów 36 mld zł.

bErydlCl

W pierwszej połowie 2014 r. zysk netto banku BGŻ wynosił 108,5 mln zł, a BNP Paribas Banku Polska 49,7 mln zł.

Bank BGŻ specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej. Ma on ok. 400 placówek i ponad 1,1 mln klientów indywidualnych. Natomiast BNP Paribas Bank Polska ma 223 oddziały detaliczne, 27 centrów dedykowanych sektorowi MŚP oraz 9 centrów dla klientów bankowości korporacyjnej. Bank ma 375,5 tys. klientów indywidualnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest zgoda dla BNP Paribas na zakup BGŻ KE uznała, że transakcja nie budzi obaw o zakłócenie konkurencji na wspólnym rynku.
Spadki na europejskich giełdach. Czego boją się inwestorzy? Na rynkach są obawy o pogarszające się perspektywy dla globalnej gospodarki - podają maklerzy.
Gigantyczna fuzja, BNP Paribas kończy przejęcie BGŻ Wycena Banku BGŻ łącznie z Rabobank Polska sięga 4,5 miliarda złotych.
bErydlCG
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)